Abdomen nedir? Kelime anlamı ve tanımı

09.01.2022
127
Abdomen nedir? Kelime anlamı ve tanımı

Abdomen nedir? Kelime anlamı ve tanımı nedir, abdomen örnek anlatımı nasıldır, abdomen kelimesinin kullanıldığı bazı yerler nelerdir? Gibi merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarına bu makalemizde ulaşabilirsiniz. İşte yanıtlar…

Abdomen Tanımı

Abdomen kelimesinin anlamı; vücudun karın bölümü, göğüs ile kalça arasında olan vücuttaki orta alandır. Omurgalılarda ise; göğüs boşluğunun göğüs kafesinden pelvik kuşağa, sindirim organlarını, vb. içeren kısmı; göbek. Göğüs ve pelvis arasındaki gövde bölgesi olarak tanımlanır.

Abdomen Örnek Anlatımı

Abdomen, vücudun pelvis ve toraks arasında kalan ve insanlar ile diğer memelilerdeki mide, bağırsakları, karaciğeri, dalağı ve pankreası kaplayan kısmıdır. Ayrıca göbek denerek de ifade edilmektedir.

Göbek veya pelvis ve toraks arasındaki vücudun o kısmı, sırt bölgesi değil. Periton ile kaplı ve iç organını içeren göbeğin boşluğu, insanlarda genellikle diyafram ve pelvisin başlaması arasındaki bölümü ile sınırlıdır, geri kalanına pelvik kavite denir.

Vücudun pelvis ve toraks arasında kalan ve insanlarda ve diğer memelilerdeki mide, bağırsakları, karaciğeri, dalağı ve pankreası kaplayan kısmına abdomen denir. Bu anlamda da göbek denir.

Abdomen Kelimesinin Kullanıldığı Cümleler:

  • Bunu takiben, mide duvarının ve abdomen bölgesinin görünür bir şekilde salınması gerekir.
  • Abdomen, tergitler temel olarak üçüncü segmentten bantlanmış, bantlar kremsi soluk, aksi halde koyu kahverengidir.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.