Akciğeri Tertemiz Yapmanın Sırrı

05.12.2021
220
Akciğeri Tertemiz Yapmanın Sırrı

 

Diyetisyen Dilara Demirkan Erkek, akciğerleri korumak ve temizlenmesine yardımcı olmak için tüketilmesi gereken besinleri biz takipçileri için sıraladı;

Akciğer rahatsızlıklarının başlıca nedenleri arasında hava kirliliği ve sigara kullanımı yer almaktadır. Peki, hangi besinler daha çok akciğeri temizlemeye yardımcı oluyor?

Diyetisyen Dilara Demirkan Erkek, akciğerleri korumak ve temizlenmesine yardımcı olmak için tüketilmesi gereken besinleri sıraladı.

Sigara kullanımı, yoğun trafiğe bağlı egzoz dumanı, hava kirliliği… vb. Birçok toksin madde farkında olarak ya da olmayarak ciğerlerimize girmektedir. Toksin maddeler zamanla ciğerlerde birikerek çeşitli akciğer sorunlarına, tedavi edilmezse akciğer kanserine kadar neden olabilmektedir.

Ciğerlerimizi bu tür toksinlerden korumanın birinci yolu eğer tütün ve sigara kullanımı varsa bırakmak, bunun dışındaki sebeplere bağlı toksin birikimi varsa önlemenin yolu ise belli besinlerden geçmektedir.

Akciğerlerimizi toksinlerden arındırmak, detoks ve antioksidan etki yaratmak için doğanın bize sunduğu besinleri sofralarımızdan eksik etmemek gerekiyor. Aslında doğru beslenme ve besinler her çeşit hastalıktan korunmanın temelini oluşturmaktadır. Akciğerlerimizi korumak için gerekli besinleri ise şu şekilde sıralayabiliriz…

Zencefil – Zerdeçal 

Anti-enflamatuar (iltihap karşıtı) etki gösteren bu baharatlar toksinleri solunum sisteminden uzaklaştırmaya ve ciğerlerin temizlenmesine yardımcı olan önemli besinlerdendir.

Sarımsak 

Doğal bir antibiyotik olan sarımsak, akciğerlerin tam kapasite ile çalışmasını sağlamaktadır. İçeriğindeki pek çok antioksidan madde sayesinde akciğer kanserine karşı koruyucu etki göstermektedir.

Kekik 

İçerdiği eterli uçucu yağlar, göğüs tıkanıklığına karşı birebir etkilidir. Öksürük ve üst solunum yolları iltihabına karşıdır, antibakteriyel özelliği sayesinde bakteri oluşumunu önlemektedir.

Siyah havuç 

Öksürüğe iyi gelerek balgam söktürücü olarak güçlü bir besindir. İçerisindeki vitamin- mineraller sayesinde güçlü antioksidan etki gösterir ve akciğer kanseri riskini azaltmak için önemli rol oynar.

Keçiboynuzu 

Toksinlerden arınmada detoks etkisi sağlamaktadır

Üzüm çekirdeği 

İçeriğindeki resveratrol maddesi serbest radikallerle savaşarak ciğerleri koruma özelliği vardır. Özellikle kanser karşıtı olarak görev almaktadır. Üzüm, çekirdeği çiğneyerek tüketilmesi tavsiye edilir.

Kereviz

Kansorejen maddelerin oluşmasına, akciğerlerde oluşabilecek hastalıklara ve nitrozaminlere karşı koruyucu bir maddedir. Özellikle akciğer kanserine karşı koruyucu etki sağlamaktadır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.