Ayak ve Bileklerde Şişme Nedeni ve Korunma Yöntemleri

07.01.2019
486
Ayak ve Bileklerde Şişme Nedeni ve Korunma Yöntemleri

Ayak ve bileklerinizde şişme, oldukça sık rastlanan bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır ve genelde endişe edilecek bir durum yoktur, özellikle de uzun süre ayakta duran ya da çok yürüyen biriyseniz.

Fakat bu şişlikler çok uzun süre devam ediyorsa ya da başka belirtilerle beraber ortaya çıkıyorsa, bu oldukça ciddi bir sağlık sorununun göstergesi olabilmektedir. Ayak ve bileklerde şişme ile ilgili bazı nedenleri bu makalemizde bulabileceksiniz.

Hamilelik Sırasında Çıkabilecek Sorunlar

Hamilelik sırasında ayak ve bileklerde şişme görülmesi normal bir durumdur. Fakat, ani veya aşırı şekilde şişme hamileliğin 20. haftasından sonra idrardaki hipertansiyon ve protein ile kendini gösteren ciddi bir durum olan preeklampsinin işareti olabilir.

Eğer aşırı bir şekilde şişme varsa, veya şişme ile birlikte baş ağrısı, karın ağrısı, mide bulantısı, idrarda azalma veya kusma ya da görme bozukluğu gibi başka belirtiler de ortay çıkarsa, bir an önce doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

Ayak ya da bilek incinmesi

Ayak ve Bileklerde Şişme

Ayak ve Bileklerde Şişme

Ayak veya ayak bileği yaralanması şişliğe yol açar. Bir lezyon veya yanlış herhangi bir adım bileği tutan bağ dokunun normalden daha fazla gerilmesine neden olduğunda meydana gelen burkulmalar bu yaralanmaların en yaygın olanı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bir ayak ya da ayak bileği yaralanması nedeniyle meydana gelen şişliği azaltmak için, yaralı ayak bileği veya kesinlikle ayakla yürümemeye özen göstermeli ve mutlaka dinlenmelisiniz.

Oluşan şişliği azaltmak için ayrıca buz torbalarını kullanabilirsiniz, ayak veya bileğinizi sargı beziyle sıkıca sararak bir tabure ya da yastık yardımıyla yükseltin. Şişlik ve ağrı şiddetliyse veya evde uygulamış olduğunuz tedaviyle durumu iyileştiremedi iseniz hemen doktorunuza baş vurmalısınız .

Lenf Ödemi

Bu, lenfatik sistemin yokluğunda veya bu sistemdeki sorunlara bağlı olarak; ya da lenf düğümleri alındıktan sonra gelişen, dokularda lenfatik sıvı birikmesi durumu olarak tanımlanır.

Lenf, damar ve kılcal damarların oluşturmuş olduğu geniş ağ boyunca hareket eden, protein açısından oldukça olan bir sıvıdır. Lenf düğümleri içlerinden geçen lenf’i süzerek içindeki bakteri veya buna benzer istenmeyen maddeleri yakalayarak yok ederler.

Damarlarda veya lenf düğümlerinde herhangi bir sorun olduğunda, sıvı hareketi bloke olabilir. Eğer bu tedavi edilmezse, lenf birikimi yaraların iyileşmesini etkileyebilir ve enfeksiyon ve şekil bozukluklarına neden olabilmektedir.

Lenf ödemi, kanser hastalarında radyoterapi ya da lenf düğümü alınmasından sonra yaygın olarak görülen bir durumdur. Eğer daha önce kanser tedavisi geçirdiyseniz ve şişkinliğiniz varsa, hemen doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

Venöz (Toplardamar) Yetersizliği

Ayak ve Bileklerde Şişme - 2

Ayak ve Bileklerde Şişme – 2

Ayak ve bileklerde görülen şişme, kanın ayak ve bacaklarda bulunan damarlardan kalbe yeterince çıkamaması durumu oluşan venöz yetersizliğinin çok fazla karşılaştığımız bir erken belirtisidir. Normalde, damarlar yukarı akan kanı tek yönlü kapakçıklarla tutmaktadır.

Bu kapakçıklar hasar gördüğünde ya da zayıfladığında, damarlar ve vücut sıvısıyla beraber aşağı süzülen kan, alt uzuvlarda, özellikle de ayak bileklerinde ve ayaklardaki yumuşak dokuda birikmektedir.

Kronik venöz yetmezliği, ciltte değişikliklere neden olmaktadır. Ayrıca deri ülserleri ve enfeksiyonlara da yol açabilir. Eğer venöz yetmezlik belirtileri gösteriyorsanız, doktorunuza danışmalısınız.

Enfeksiyon

Ayak ve ayak bileklerindeki şişkinlik enfeksiyona yol açabilir. Diyabetik nöropati veya ayaklarındaki sinirlerle ilgili diğer sorunları olan bireyler, ayak enfeksiyonu kapma riski çok yüksektir.

Eğer sizde diyabet var ise, ayaklarınızı her gün kabarcıklar ve ülser için kontrol etmeniz oldukça önemlidir. Çünkü sinirlerde oluşacak olan hasar acı hissinizi köreltebilir. Bu da ayak probleminizin hızla ilerlemesine neden olacaktır. Eğer ayağınızın şiştiğini fark ederseniz veya iltihaplanmış gibi görünen bir yaranız varsa, derhal doktorunuzla görüşün.

Kan Pıhtısı

Ayak damarlarında oluşan kan pıhtıları bacaklardan kalbe doğru giden kan akışını engeller ve bunun sonucunda ayak bilekleri ve ayaklarda şişliğe neden olabilmektedir. Kan pıhtıları yüzeysel (derinin hemen altındaki damarlarda oluştuysa) ya da derinde (derin ven trombozu olarak bilinen bir durum) olabilir.

Sebep olabileceği durumlar

Derindeki kan pıhtıları bacaklardaki birincil damarların bir ya da daha fazlasını tıkayabilir. Bu pıhtılar eğer akciğere veya kalbe ulaşırlarsa ölümcül sonuçlara yol açabilir.

Eğer şişkinliğin yanı sıra düşük dereceli ateş, ağrı ve bazen de etkilenen bacağın renginde bir değişiklik de varsa, hemen doktorunuza başvurmalısınız. Kan sulandırıcı ilaç tedavisine ihtiyaç duyabilirsiniz.

Kalp, Karaciğer ve Böbrek Hastalıkları

Şişkinlik bazen bir kalp, karaciğer ya da böbrek hastalığının belirtisi olabilir. Gece vakitlerinde şişen ayak bilekleri, kalbin sağ tarafındaki yetmezliğe bağlı olarak su ve tuz tutumunun belirtisi olabilir.

Böbrek hastalığı da ayak ve ayak bileklerinde şişmeye neden olan bir hastalıktır. Böbrekler düzgün bir şekilde  çalışmadığında sıvı vücutta birikebilir. Karaciğer hastalığı kanın damarlardan bu damarları çevreleyen dokuya geçişini engelleyen albümin adındaki proteinin üretimini etkiler.

Albümin üretimi yetersiz olursa, vücutta sıvı kaybına neden olur. Bu, ayak ve ayak bileklerinde fazla sıvı birikmesine neden olacaktır. Ancak, sıvı aynı zamanda karın ve göğüs bölgesinde de birikebilir.

Eğer şişkinlikle beraber yorgunluk, kilo alımı, iştah kaybı gibi başka belirtiler de yaşıyorsanız, hemen doktorunuza başvurun. Eğer nefes almak sizin için zor veya ağrılı ise, veya göğsünüzde bir baskı ya da ağırlık hissederseniz, hemen ambulans çağırın.

İlaçların Yan Etkileri

Ayak ve bileklerdeki şişme, kullanmış olduğunuz birçok ilacın yan etkisi olarak karşınıza çıkar. Eğer şişkinliğin aldığınız ilacın yan etkisi olduğundan şüphe ediyorsanız hemen doktorunuza danışın. Almış olduğunuz ilacın yararları, biraz şişmeye katlanmaya değebilir. Eğer çok ciddi bir şişkinlik varsa ilacınızı veya almış olduğunuz ilacın dozunu değiştirmeniz gerekebilir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.