Boğaz Ağrısına İyi Gelen Besinler

06.12.2021
191
Boğaz Ağrısına İyi Gelen Besinler

 

Boğaz Ağrısına İyi Gelen Besinler Nelerdir? Boğaz enfeksiyonlarından korunmak için doğal besinlerin gücünden yararlanmamız gerekiyor. Eğer bir boğaz ağrınız varsa Uzman Diyetisyenler bu doğal tavsiyelere göz atmanızı şiddetle öneriyor.

İşte, Boğaz Ağrısına İyi Gelen Besinler Nelerdir öğrenelim;

Boğaz Ağrısı

Boğaz Ağrısı

İki sarı gücü birleştirin: Limon ve Ayva

Bu iki sarı besinin gücünü birleştirmek boğaz enfeksiyonlarına karşı çok iyi bir koruma sağlıyor. Dilimlediğiniz ayvanın üzerine limon sıkın, 1 tatlı kaşığı kadar bal dökerek hafifçe ezmeye başlayın. Her akşam ya da sabahları tüketebileceğiniz bu karışım; bizi boğaz enfeksiyonlarına karşı çok iyi bir şekilde koruyacaktır, hastalıkları daha kolay atlatmamıza yardımcı olur.

C vitamini, demir, bakır, potasyum ve magnezyum içeriği ile boğaz enfeksiyonlarına karşı bize koruma sağlayan ayva, antiseptik yani mikrop kıran bir besin olduğunu söyleyebiliriz.

Limon ise güçlü bir C vitamini kaynağı olmakla beraber aynı zamanda doğal bir antibiyotiktir. İçerdiği sitrik asit le boğazın alkalize olmasına yardımcı olmaktadır.

Soğan Suyu Öksürük Şikayetlerine Birebir 

İçerdiği allisin ile birer doğal antibiyotik olan sarımsak ve soğan kış aylarının vazgeçilmezidir. Sarımsak ve Soğan, vücuttaki sümük dokusunun hava yollarından atılmasını sağlayan sülfür bileşenleri içermektedir. Hem bakteriyel hem de Viral enfeksiyonlarla savaşır.

İki orta boy soğanı kabuklarını temizleyin ve ikiye bölerek bir gün suda bekletin. Ertesi gün soğan suyunu içerek boğaz ağrınızı ve öksürük şikayetinizi hafifletebilirsiniz.

Yine sarımsak da hem pişmiş hali ile hem de çiğ olarak boğaz enfeksiyonlarına karşı bire bir etki sağlar. Bu nedenle kışın pişirdiğiniz her yemeğin içerisine mutlaka eklemeniz tavsiye edilir.

Boğaz Ağrılarına Karşı Kerevizi Çiğ Tüketin 

En sağlıklı sebzelerden biri olan kereviz çiğ tüketildiğinde, boğaz ağrılarının giderilmesine daha çok katkı sağlar. Sert bir sebze olduğu için rendelenebilir ve üzerine bol limon sıkarak tüketebilirsiniz.

Kerevizin içerisinde C vitamini, magnezyum, patastum, sodyum ve demir bol miktarda bulunur. Kerevizin neredeyse %25’i lif, %75’i sudur. Bu yüzden oldukça alkalize edici özelliği vardır. Düzenli olarak tüketmek boğaz hastalıklarına yakalanma riskini düşürmektrdir.

Bitki çaylarından papatya, roybos, ve kuşburnu karıştırarak tüketmek boğaz enfeksiyonlarına karşı birebir koruyucudur .

Zencefilzerdeçal ve karabiberi,bal ile karıştırarak her sabah 1 tatlı kaşığı tüketmek boğaz ağrısı ve enfeksiyonlarının giderilmesine yardımcı olur. Daha faydalı olması için zencefilin taze öğütülmüş olmasına dikkat edilmesi gerekiyor. Arkasından hemen su içmemeniz gerekiyor.

Boğaz enfeksiyonlarına karşı kefir ve turşu gibi önemli probiyotik kaynaklarını günlük beslenme planınıza dahil edin.

Közlenmiş kırmızı ve yeşil biberlerin üzerine az su ile karıştırdığınız sirkeyi dökerek tüketmeniz boğaz hastalıklarına karşı korunmanızı sağlayacaktır.

Boğaz ağrısını hafifletmek için birkaç adet karanfil çiğneyebilirsiniz. Karanfillerin çok beklememiş olmasına; yani taze olmasına dikkat edilmesi gerekiyor.

Her türlü enfeksiyona karşı bol su tüketmeye çalışmaya özen gösterin.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.