Brokoli Sapı, Nedir ve Faydaları

27.11.2018
1.307
Brokoli Sapı, Nedir ve Faydaları

Brokoli sapı, C vitamini bakımından çok zengin olan lahana grubu bir sebzedir. Ayrıca, A ve C Vitaminleri bakımından zengin ve mineral bakımından oldukça oldukça olan brokolinin sap kısmıdır. Brokoli Sapı güç verici ve oldukça besleyici bir besindir. Bu yüzden brokolinin sap kısmının baş kısmı kadar besleyici olduğunu unutmamalıyız. İçerisinde bulundurduğu yoğun vitaminler vücudun bağışıklık sistemini en iyi şekilde güçlendirmektedir. Söz konusu bu sebzenin sapı, haşlanarak zeytin yağı ve limonla beraber tükettiğimiz zaman oldukça lezzetli bir besin oluşturmuş oluruz. Brokoli sapı orta boy ve yeterince kalın olduğu vakit soyularak tüketilir.

Brokoli Sapı, birçok hastalığın erken teşhisi olarak tedavi yöntemlerinde bol şekilde tüketilmesi gerekmektedir. İçerisinde bulundurduğu bileşikler sayesinde eklem ağrılarını neredeyse bitirecek kadar azaltmaktadır. Bu yüzden brokoli sapı bizler için eşsiz ve mükemmel bir nimettir. Günlük hayatta bol bol tüketmemiz gereken bu sebze her derde deva olmaktadır. İçerisinde bulundurduğu K Vitamini sayesinde kemikleri güçlendirir ve vücut direncini arttırmaya yardımcı olur. Brokoli sapından en iyi faydayı görebilmek için çiğ veya hafiften sıcak su ekleyerek yumuşamasını sağlamalısınız. Eğer ki brokoliyi çok fazla haşlarsanız sapında bulunan vitaminlerin büyük çoğunluğu yok olur ve bu şekilde etkisi azalır. Söz konusu sebzeyi tüketirken sebzenin muhakkak hafiften çiğ olması gerekir.

 

Brokoli Sapının Faydaları

 • İçerisindeki vitaminlerden dolayı, bağışıklık sistemini iyi bir şekilde güçlendirerek bağışıklık sistemine önemli bir şekilde katkı sağlamaktadır,
 • Cinsel gücü arttıran bu sebze sapı, kadın üreme sistemini ve erkeklerde bulunan sperm sayısını arttırır, yani doğurganlığı arttırmada yardımcı olmaktadır.
 • Kadınlar için adet döneminde tüketilirse; çocuk yuvasını temizler bu nedenle hücrelerin yenilenmesini sağlar.
 • Rahim içini ve yumurtalıkları temizler,
 • Kansere karşı koruyucu özelliğiyle bilinen brokoli Akciğer kanserini, Mide kanserini, meme kanserini ve bağırsak kanserini önlemeye yardımcı olur. Bu yüzden kanser hastası olan bir kişinin en çok tüketmesi gereken besin olduğu söylenmektedir.
 • içerisinde yüksek lif bulunmaktadır. Bu yüzden kalori bakımından çok düşün bir besindir.
 • Tok tutucu özelliğine sahiptir. Bu sayede acıkma hissini geciktirir.
 • Brokoli sapı idrar yolunu temizler ve özellikle idrar yolu enfeksiyonu sırasında çok tüketilmesi tavsiye edilir.
 • Vücudun yenilenmesini sağlayarak cildimize yenilik ve direnç verir. Bu yüzden bayanlar için güzellik ürünü olarak bilinmektedir.
 • Brokoli sapını haşlayarak ezdikten sonra krem kıvamına getirin ve cildinize sürün.  sürdüğünüz bu krem ciltte hücrelerin yenilenmesini sağlayarak, tüm cilt ve akne sorunlarını ortadan kaldırır, haftada 1 defa cilde uygulamanız yeterli olacaktır.
 • Hamile bayanların rahim kaslarını gevşeterek rahat bir doğum yapmalarını sağlar.
 • Anne sütünü arttırmada yardımcı olur.
 • İçerisindeki K Vitamini sayesinde kemikleri güçlendirerek geliştirmektedir. Özellikle ergenlik döneminde olan çocukların tüketmesinde fayda vardır.
 • Ayrıca uyku sorunu çeken kişiler uyumadan önce tüketirse uyku sorununu ortadan kaldırarak kesintisiz bir uyku sağlar. Bu yüzden rahatlık ve ferahlık vererek vücudu dinlendirmesi en önemli özelliklerindendir.

 

ETİKETLER: , , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

 1. Kevser dedi ki:

  Brokoli sapı gerçekten de çok faydalıdır. Ben bunun birçok faydasını gördüm. Şiddetle tavsiye ediyorum

 2. Kerim dedi ki:

  Vay vay vay brokolide ne cevher varmış öyle

 3. hatice dedi ki:

  Çok lezzetli herkese tavsiye ediyorum