Brokolinin Faydaları Nelerdir?

Brokolinin Faydaları Nelerdir?

20 Ocak 2019 1 Yazar: admin

Hemen hemen her mevsim rahatlıkla bulabileceğimiz ve oldukça çeşitli bir şekilde hazırlanarak tüketilen brokolinin faydalarını siz değerli takipçilerimizin isteği üzerine hazırladık. Duyunca çok şaşıracağınız brokoli hakkında bilmediğiniz detayların tümünü makalemizde bulabileceksiniz. İşte size brokolinin sağlığımıza faydaları…

Ana yemek, salata ev çorba olarak kolaylıkla tüketebileceğiniz brokolinin insan sağlığına çok fazla faydası olduğu ortaya çıktı. Trupgiller kategorisinde bulunan brokolinin yaprakları dışında her yerini rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Toprağın tüm mineral ve vitaminlerini barındırdığından dolayı oldukça güçlü bir besin kaynağı olmaktadır. A, C vitaminleri ile beraber folik asit, sülfür, lif kalsiyum ve antioksidan bakımından oldukça zengindir. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu brokoli suyunun bin bir derde deva olduğunu bu bundan dolayı ayda üç defa tüketilmesi gerektiğini belirtiyor.

BROKOLİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Brokolinin Faydaları Nelerdir?

Brokolinin Faydaları Nelerdir?

  • Yapılan araştırmalarda brokoli tüketen bir bireyde kanserli hücrelerin büyüme oranını yüze 70 azaltığını aynı zamanda meydana gelen hücrelerin ise sayısını azaltarak oluşumlarını tamamen engellediği tespit edilmiştir. Uzmanlar bu yüzden haftada bir iki kezde olsa brokoli tüketilmesi gerektiğini vurguluyor.
  • Sülfür maddesi iltihap oluşumunu önleyerek damar duvarlarını genişletir. Bu da meydana gelebilecek tıkanma gibi sağlık sorunlarını engeller. Bu nedenle kan akışı normale döndüğü için kalp hastalıklarına yakalanma oranı da azalmış olur.
  • Çok nadir bulunan B6 vitamini bakımından oldukça zengin olan bu besin kök hücresini yenilemede yardımcı olur. Özellikle deri altındaki hücreleri yenilemeye yardımı olan bu vitamin özellikle de deri ve saç dökülmelerini engellemektedir. Hafta da 4 defa bir kase çiğ brokoli tüketirseniz sebum maddesinin salgılanmasını arttırmış olursunuz. Sebum pürüzsüz ve parlak bir cilt ve saça sahip olmanızı sağlar.
  • Vücuda yerleşen kalıntı ve atıklarla ortaya çıkan bu toksinler enerji oranını düşürmektedir. Antioksidan bakımından da oldukça güçlü olan brokoli vücudun çok kısa bir zamanda toksinlerden arınmasını sağlar. Bu sayede de bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.
  • Çok iyi bir K vitamini kaynağı olan brokoli beyin sağlığını da en güzel şekilde destekler. K vitamini beynin kabiliyet ve kavrama bölümünü güçlendirmede yardımcı olmaktadır. Unutkanlıkla beraber stres ve depresyon oranlarını da azaltmaktadır. Konunun uzmanları düzenli tüketilen brokolinin ileri yaşlarda görülen hafıza kaybını da yüzde 80 azalttığını belirttiler.
  • İçerisinde B ve K vitaminini içeren brokoli cildi her türlü zararlı hücrelere karşı korumaktadır. Elastik yapısını güçlendirerek yaşlanmayı ve kırışıklığı önlemede yardımcı olur.
  • Gözün ihtiyaç duyduğu A vitamini görme oranını artırır. Bunla beraber gözün düşük ışıkta olsa bile çok daha net görmesini sağlar.
  • Düşük kalori ve yüksek life sahip olduğundan diyet listelerinde ilk sıralarda yerini almaktadır. Aynı zamanda kalsiyum bakımından zengin olduğundan dolayı kemik gelişimini güçlendirmede yardımı olur.

NOT: Brokoli yüksek oranda tüketilmesine dikkat edilmesi gereken bir besindir özellikle mide rahatsızlığı çekenlerin doktor kontrolünde tüketmesi gerekmektedir. Çünkü brokoli ekşime, gaz ve şişkinliğe neden olmaktadır.