Evde tütsü yapmak isteyenler için özel tarif

26.12.2021
237
Evde tütsü yapmak isteyenler için özel tarif

Evde tütsü yapmak isteyenler için özel tarif ile kokuların, insan psikoloji üzerinde oldukça önemli etkisi bulunmaktadır. Güzel kokular pozitif etkiler yaratarak hem bizim ruhunuzu dinlendirir hem de bizlere çok iyi enerji verir. Oda kokusu ve tütsü gibi ürünler sayesinde bu alanlarda farklı ambiyanslar yaratabilirsiniz. Üstelik tütsü yapmak son derece basit! İşte doğal malzemeler ile evde tütsü yapmak isteyenler için özel tarif

Bir ortamın kokusu, siz farkına varmadan bilinçaltınızda o ortam hakkında bir izlenim yaratır. Bu izlenime göre olumlu ya da olumsuz düşüncelere kapılırsınız. Evinize misafir çağırdığınızda ya da ofisinizde görüşmeler yaparken onların akıllarında ortamınızdaki güzel kokularla iz bırakmak istersiniz. Neyse ki bu kokuları doğal malzemelerle üretmek mümkün. Doğal bitkiler ve birkaç malzeme sayesinde siz de kolaylıkla kendi tütsünüzü yapabilirsiniz.

DOĞAL MALZEMELER İLE EVDE TÜTSÜ YAPIMI

Tütsüler, bazı doğal ürünlerin kurutulduktan sonra yakılmasıyla elde edilmektedir ve ortama hoş ve bir o kadar da güzel bir koku yayar. Genel olarak meditasyonlarda, terapilerde ve törenlerde kullanılan tütsülerin; enerji yükseltme, ruh halini iyileştirme ve konsantrasyonu artırma gibi özellikleri bulunmaktadır. Güzel kokulu çiçekleri veya otları kullanarak siz de evde doğal malzemeler ile tütsü yapabilirsiniz. Peki bunun için neler gerekiyor?

 

KULLANILAN MALZEMELER

 • Taze otlar ve çiçekler
 • Ateşe ve ısıya dayanıklı tabak
 • Tütsü demetlerini kurutmak için bir düzenek
 • Jüt, kenevir ya da pamuk ipi gibi tutuşmayan bir ip
 • Makas

TARİFİN HAZIRLANIŞI

 • Dilerseniz zevkinize göre ada çayı, yasemin, tarçın ya da lavanta gibi bitkiler arasından seçim yaparak işe başlayın,
 • Bu bitkiyi yaklaşık 15 cm’lik boyutlar şeklinde keserek bir demet haline getirin. Çiçekleri orta kısma getirerek etrafını otlarla çevreleyerek daha sağlam bir demet elde edebilirsiniz.
 • Demetinizi 7-8 kere iple çevreleyerek iyi bir şekilde sıkıcana bağlayın.
 • Taze bitkilerden oluşturduğumuz demetinizi, yaklaşık 20 gün boyunca asılı olarak bekletin. Önemli nokta bu demetin iyi bir şekilde kuruması. Bu yüzden tüm bitkileriniz kuruysa bekletmenize gerek yok.
 • Tütsünüz kuruduktan hemen sonra onu dayanıklı bir tabağa alıp yakabilirsiniz.
 • Hazırlamış olduğunuz fakat daha sonra kullanmayı tercih ettiğiniz tütsülerinizi de serin bir yerde ve kapalı bir kap içinde muhafaza edebilirsiniz.

İşte yapımı bu kadar kolay olan tütsülerinizi, meditasyon ve yoga faaliyetleriniz sırasında da kullanabilirsiniz. Doğal şifacılık yöntemleri arasında bulunan tütsü, organik malzemelerle üretildiğinden dolayı sağlığa herhangi bir zararı yoktur. Yine de yakma işlemi sırasında herhangi bir kaza yaşamamaya dikkat etmelisiniz.

ETİKETLER: , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.