Flamingolar Neden Pembe Renktir?

25.12.2018
891
Flamingolar Neden Pembe Renktir?

aFlamingolar neden pembedir? Gri olarak doğan flamingolar zamanla nasıl pembe renk alır, renklerini ne belirler? Gün batımından ilham almış gibi görünen bu canlı turuncu ve pembe tüyleri ile bilinen flamingolar, kuş dünyasının en iyi giyinen kuşları arasındadırlar. Yine de dünyaya bu şekilde gelmemişler! Bebek flamingolar pembe değil de aslında gri tüylerle doğar.

Peki bunun nedeni nedir? Bunun cevabı oldukça basittir. Beslenmeleri sayesinde ayırt edici pembe renkleri kısa bir zaman içinde gelişen Flamingolar, genellikle yeşil-mavi alg diye bilinen canlıları çok fazla tükettikleri için bu harika ve oldukça hoş görünen pembe renge sahip olurlar. İsmi yeşil-mavi olmasına rağmen gerçekte renkleri bordo, kırmızı, kahverengi ve turuncudur. İsimlerini tüylerinden alırlar. Flemenko kelimesinde olduğu gibi flamingo da latincede “alev” anlamını gelmektedir. Kırmızı ve beyaz bayraklı Peru’nun bu kuşun tüylerini özenerek yapıldığı bilinmektedir.

Flamingo Türleri ve Özellikleri

4 Farklı cinsi bulunan ve eski dönemde Amerika, Avustralya ve Avrupa’da yaygın olarak görebileceğimiz bu kuşun geçmişi tam tamına on milyon yıla kadar uzanmaktadır. Günümüzde ise sadece Güney Amerika, Afrika’nın ufak bir bölümü, Hindistan ve Güney Avrupa’nın koruma altına alınmış olan milli parklarında görebiliriz. Flamingolar diğer kuş türlerine göre tek eşli olarak yaşamaktadırlar. Yılda yalnızda bir defa yumurtlarlar ve yumurtladıkları yumurtalarını genellikle toprak yığınlarına sağlarlar. Erkek ve dişi flamingolar tıpkı penguenlerin yaptığı gibi dönüşümlü olarak kuluçkaya yatarlar. Ayrıca güvercinle beraber dünyada süt üretebilen 2 kuş türünden bir tanesidir. Yavrularını yumurtadan çıkar çıkmaz 2 ay boyunca ürettikleri bu süt ile beslerler.

Yavrularına oldukça düşkün olan flamingolar kendilerine olmayan yavrulara bile hassas davranırlar. Hatta yavrusu olmayan bir flamingo, bir yavru gördüğü zaman otomatik olarak süt üretebilme özelliğine sahiptir. Yavrular yumurtadan çıktıkları vakit sürü halinde dolaşmaya başlarlar.  Söz konusu bu sürülerin sayısı 30.000 kuşa kadar çıkabilmektir. Her bir yavrunun sesi farklı olduğundan dolayı yavruları anne ve babaları tarafından kolayca ayırt edebilirler. Ayrıca çekirdek bir flamingo ailesine Pat adı verilir.

Yavru Flamingo Henüz Pembe Rengini Almadan Önceki Hali

Başlarını ters çevirerek beslenen flamingoların neden bu şekilde yaptıkları henüz bilinmemektedir. Diğer kuşlardan farklı olarak ağızlarında bulunan gelişmiş bir filtreleme sistemi yardımıyla besinlerini süzgeçten geçirerek tüketirler. Gagalarına almış oldukları parçaları sudan iyicene arındırarak yerler. Henüz küçük olan flamingoların gagalarında bulunan filtre o kadar sıktır ki tek hücreli canlıları bile bu filtre sayesinde süzerler. Dillerini tıpkı bir pompa gibi kullanabilen bu kuşlar suyu saniyede 4 defa gagalarından devir daim edebilme yeteneğine sahiptirler. Ayrıca flamingo dilinin çok lezzetli olduğu da söylenmektedir.

Flamingo

Ömürleri yaklaşık olarak 50 yıl olan flamingoları tek ayak üzerinde uyuyan bu kuş türleridir ve bedenlerinin yarısı uykudayken diğer yarısı ise dışarıdan gelecek tehlikelere karşı tetikte beklemektedir. Bu nedenle söz konusu bu kuş türleri tıpkı yunuslarda olduğu gibi yarım uyku şeklinde uyurlar. Bu kuşlar diğer tüm canlıların yaşayamayacağı kadar sodalı ve tuzlu göllerin çevresinde yaşarlar. En büyük düşmanları ise insanlardır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.