Güllerin neden dikeni vardır, dikenleri ne işe yarar?

25.12.2018
2.730
Güllerin neden dikeni vardır, dikenleri ne işe yarar?

Güllerin neden dikeni vardır, dikenleri ne işe yarar? Gül neden dikenlidir ? Güllerin dikenli olmasının neden nedir, bunun bir hikayesi var mıdır? Güllerin dikenleri hakkında önemli bilgileri makalemizi okumaya devam ederek öğrenebilirsiniz. İşte size güllerin dikeni hakkında önemli bilgiler..

Güllerin Neden Dikenleri Vardır?

Dünyanın en güzel çiçeklerden bir tanesi hiç kuşkusuz güldür. Güller dostluğun ve sevginin sembolü olmakla beraber inanılmaz derecede güzel kokulara sahiptirler. Güllerin rengi kırmızı, beyaz, pembe ve sarıdır. Ayrıca, şuan dünya üzerinde 25.000 üzerinde gül çeşidi bulunmaktadır.

Kırmızı Gül

Güldeki Dikenlerin Amacı Nedir?

Güllerin oldukça sivri uçlu dikenleri bulunmaktadır. Bu dikenler ise bitkinin epidermisin’den ya da dış tabakasından uzanan küçük küçük çıkıntılar. Ayrıca, tatlı-sert deyimine en çok yakışan bitkilerden bir tanesi de güldür. Tatlılık tarafını hoş görünümlü çiçeğiyle kazanırken, sertliğini de dikenlerinden almaktadır. Gülün dalında bulundurduğu dikenler ise, onu koparırken hemen fark edilebilmektedir. Aslında bu, güzel renkli çiçeğin hayatını sürdürebilmesi için gereklidir. Üzerinde bulundurduğu dikenler sayesinde kendisini diğer otobur canlılardan korumuş olur. Ayrıca, gülde bulunan dikenler çiçeğin tırmanabilmesi için bir kanca vazifesinde bulunurlar. Güller tabii halde ışığı en çok seven çiçeklerdendir.

Beyaz Gül

Evimizde yetiştirdiğimiz güllerde ise dikenlerin bu yardımlarına ihtiyaç kalmayacaktır. Bu yüzden vazoda bulundurduğumuz güllerin dikenlerini alacak olursak suya ihtiyaç olacağından bu güller çok daha uzun süre yaşama imkanına sahip olacaktır.

 

Güller hakkında daha ayrıntılı bilgilere ulaşmak için lütfen buraya tıklayınız.

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.