Hareketsiz kalmak bel ağrısına neden oluyor

24.12.2018
8
Hareketsiz kalmak bel ağrısına neden oluyor

Bel ağrısı ve bel fıtığı hakkında doğru olduğunu bildiğimiz en yaygın yanlış ise hareket etmenin zararlı olduğu düşüncesidir. Fakat uzmanlar bu durumun tam tersi olduğunu söylemektedir. Hareketsiz kalmak fıtık ve  bel ağrısını arttırmaktadır. Peki bel ağrısı ve fıtık gibi rahatsızlıkları bulunan kişiler ne yapmalıdır?

Halk arasında en çok doğru bilinen yanlışlardan bir tanesi olan bel fıtığı ve ağrıları sırasında hareket etmenin yanlış bir davranış olduğudur. Konunun uzmanları ise tam tersini söyleyerek ani hareketlerden kaçınacak şekilde bilinçli bir şekilde egzersiz yaparak bu tür durumların riskini azaltığını söylemekte.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Hilmi Selçuk Küçükoğlu söz konusu konu hakkında özellikle masa başı çalışan kişilerle ilgili bazı açıklamalarda bulundular.

Bu açıklamalar ise: “Ofis hayatıyla birlikte bel ağrıları artmaya başladı. Çünkü insanlar ofislere girerek, uzun süre boyunca aynı pozisyonda çalışmaktalar. Belli pozisyonlarda çalışan kişilerde tembelliği de beraberinde getirmektedir. Basit bir çekmeceye bile yerinizden kalkmadan ulaşmaya çalışıyorsunuz. Zaten hareket ettirmediğiniz ve oldukça sertleşmiş olan kasları biraz daha germeye sevk ediyorsunuz. Dolayısıyla da o bölgede ağrılar oluşmaya başlıyor”

15 DAKİKALIK EGZERSİZ YETERLİ

Bazı çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkan bel ağrılarının ameliyat gerektirmeden tedavi edilebileceğini söyleyen Küçükoğlu: “Her bel ağrısı bel fıtığı olduğunuzu göstermiyor. Bunun için illa ki ameliyat gerektirmiyor. Burada kişinin kendisine düşen çok büyük sorumlulukları bulunmaktadır. Çünkü vücut kendisine emanettir. O emaneti çok iyi bir şekilde koruması ve kullanması gerekmektedir. Bunun için de günlük yapması gereken 15 dakika boyunca kaslarını güçlendirecek, özellikle de bacak kaslarını güçlendirecek bazı egzersizler verdiğimiz zaman rahatlayacağını ve yaşam kalitesinin artacağını fark edeceksiniz” şeklinde konuşarak önemli önerilerde bulundu.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.