Ibuprofen İlacına 7 Doğal Alternatif

Ibuprofen İlacına 7 Doğal Alternatif

31 Ocak 2019 0 Yazar: admin

Ibuprofenin de tıpkı diğer ilaçlar gibi çeşitli yan etkileri bulunmaktadır. Bu yüzden, Ibuprofen ilacına doğal alternatifler önereceğiz. Böylece çok rahat bir şekilde kullanabiliriz. Asıl sorun reçetesiz satılmakta olan ilaçları bu kadar kolay bir şekilde alarak kendi kendimizi tedavi etmeyi denememizdir. Üstelik birçok zaman bunu, vaktinde ve doğru dozla tedavi etme kuralına uymadan yapıyor olmamızdır.

Ibuprofenin başlıca etkileri; iltihabı sökmesi, ağrıyı kesmesi ve ateş düşürmesidir. Bu ilacın kadar çok talep edilmesinin sebebi de budur.

Başvurduğunuz doktor, durumunuza uygun ilacı yazarak bu ilacı düzgün bir şekilde nasıl kullanabileceğinizi size boşuna açıklamıyor.

Karşılaşabileceğiniz herhangi bir sağlık sorununu önlemek için yapacağınız şeylerden biri, her rahatsızlandığınızda doktora gitmektir. Daha hafif durumlarla karşılaştığınız zamanlarda ise, ağrınızı daha geleneksel yöntemlerle dindirebilmek için doğal ilaçları tercih edebilirsiniz.

Diğer tüm ilaçlarda olduğu gibi doğal ilaçların da yan etkilerinin olabileceğini unutmayın. Bu yüzden herhangi bir tedaviyi uygulamadan önce doktorunuzla konuşmanız sağlığınız açısından en doğrusu olacaktır.

Ibuprofenin günlük doz aşımında: karın ağrısı, ishal, ülser, baş ağrısı ve hatta kalp problemleri ve kalp krizi gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Ibuprofen İlacına Doğal Alternatifler?

Sağlığınızın ciddi derecede tehlikede olmadığını düşünüyorsanız bu ilaca alternatif olarak başvurabileceğiniz bir sürü bitki veya doğal ilaç bulunmaktadır. Tabii ki kendinizi daha iyi hissetmezseniz, derhal doktorunuza başvurmanızı öneriyorum.

İşte Ibuprofen ilacına 7 doğal alternatif:

Doğal İltihap Sökücüler (Antienflamatuvar):

Zerdeçal

Zerdeçal

Zerdeçal

Zerdeçalın çok iyi iltihap sökücü özelliği bulunmaktadır. Özellikle de eklemlerinizin sağlığı için de oldukça önemlidir. Zerdeçalı toz halinde veya kapsül şeklinde bulabilirsiniz.

Kontrendikasyonlar (Kullanmamanız gereken durumlar)

  • Kan pıhtılaşmasını önleyen ilaç kullananlar
  • Gebe olanlar
  • Üç yaşından küçük olan çocuklar
  • Ameliyat olacaklar
  • Safra taşı olanlar

Arnika

İltihap sökücü ve ağrı kesici özelliği bulunmaktadır. Genellikle iç yırtılma, kas ağrıları ve eklem iltihabı için kullanılmaktadır. Bir fincan suyun içinde bir çay kaşığı kadar kuru arnika bitkisini demleye bilir, temiz bir bez yardımı ile ağrıyan bölgeye uygulayabilirsiniz.

Sadece harici kullanımlar içindir, içilmemelidir.

Arnavut Biberi (Kırmızı Biber)

Arnavut Biberi

Arnavut Biberi

Kırmızı biberin, ağrı kesici ve iltihap sökücü özelliği olduğunu birçoğumuz biliyoruz. Ayrıca bunun faydalarından en iyi şekilde yararlanmak için sevdiğiniz yemeklerin içine atarız ancak yemeğinize çok yoğun ve acı bir tat vereceğini unutmayın.

Ayrıca ¼ çay kaşığı kırmızıbiberi, bir bardak sıcak suyun içine koyarak gün içinde yavaş yavaş tüketebilirsiniz.

Doğal ürün satışı yapılan mağazalarda kırmızı biber merhemi, kremi ve yağını kolay bir şekilde bulabilirsiniz. Burnunuzun akmasına sebep olduğundan dolayı kırmızı biberi teneffüs etmekten mutlaka kaçının. Kırmızıbiberi elledikten sonra, ellerinizi güzelce yıkamalı veya güvenli olması için ellerken eldiven kullanmalısınız.

Ak Söğüt

İyi bir ağrı kesici özelliğinden dolayı adet sancıları, baş ağrıları ve kas ağrıları için kullanılabilir. Ayrıca ateş ve kireçlenme için de kullanabilirsiniz.

Meyan Kökü

Meyan Kökü

Meyan Kökü

Meyan kökünü süpermarketlerde, aktarlarda ya da eczanelerde; krem, hap vs. şeklinde bulabilirsiniz. Tip 2 diyabet, hipokalemi, tansiyon ve hepatit hastaları ile hamileler kesinlikle kullanmamalıdır.

Diğer ilaçlarla kullanmaktan mutlaka kaçının. Meyan kökü kullandığınızı doktorunuza bildirmeniz gerekmektedir

Zencefil

Zencefil

Zencefil

Yine ağrı kesici ve iltihap sökücü özelliği olan zencefili karpal tünel sendromu, kireçlenme, yaralanmalar ve burkulmalar için haricen kullanabilirsiniz.

İltihap Sökücü Özelliği olan Yiyecekler

  • Badem, fındık, sert kabuklu yemişler, yeşil yapraklı sebzeler, keten tohumu,
  • Balık (alabalık, sardalya, somon),
  • Zeytinyağı ve keten yağı gibi bitkisel yağlar.

İltihaplanmayla ilgili bir rahatsızlığınız olduğu vakit, beslenmenize bu yiyecekleri mutlaka ekleyin.

Makalemizi sonuna kadar okuyarak Ibuprofen gibi ilaçların ters etkileriyle ilgili bilgi sahibi olduğunuza göre, doğal çözümleri hemen tercih etmeye başlayabilirsiniz. Tedavi sürenize ve alacağınız doza göre mutlaka bir sağlık kontrolünden geçmeniz gerektiğini de unutmayın.

Bu tip ürünlerin doğal olması, dilediğiniz miktarda ve istediğiniz durumlarda kullanabileceğiniz anlamına gelmemektedir. Konunun uzmanları tavsiyesi ile, belirtilen şekilde kullanıldığında herhangi bir sorunla karşılaşmayacaksınız.

Bir Hatırlatma…

Eğer ki ilaç tedavisi görüyorsanız, bahsedilen doğal yöntemleri uygulamak için ilaçlarınızı bırakmanız doğru bir karar olmayacaktır. Bahsetmiş olduğumuz bu yöntemler yalnızca, ciddi bir hastalığa işaret etmeyen hafif ağrılar için ilaç kullanmak istemeyenlere önerilmektedir.