Japonya’da robotların işlettiği oteldeki robotların yarısı işten çıkarıldı

Japonya’da robotların işlettiği oteldeki robotların yarısı işten çıkarıldı

16 Ocak 2019 0 Yazar: admin

Japonya’da robotların işlettiği Henn na (Tuhaf) adlı oteldeki bütün işlemler robotlar tarafından yapılmaktaydı. Ancak işlerin aksaması robotların yarısının görevden alınmasına sebep oldu. İşte otel işleten robotlar

 

Robot Asistanlar

Robot Asistanlar

2015 yılında Japonya‘da açılan Henn na Otel robotlar tarafından işletilen ilk otel olarak tarihe geçti. Toplam 243 robotun çalıştığı oteldeki işlerin aksaması otel yönetimine radikal kararlar aldırdı ve bu robotların yarısı işten atıldı.

Robotlar Bekleneni Veremedi

Otelin ilk açıldığı zamanlarda insan çalışanın olmadığı bu otel birçok kişinin ilgisini çekmiş ve birçok televizyon kanalına konu olmuştu. Ancak işler beklenildiği gibi gitmedi ve robotlar kendilerine verilmiş olan birçok işi yapmakta zorlandılar. Örneğin müşterilerin karşılandığı check-in masasındaki robot, misafirleri beklendiği gibi karşılayamıyor ve pasaportlarının fotokopisini çekemiyordu.

Robot Asistanlar 2

Ayrıca otelin her odasındaki kişisel robot asistanların yapabildikleri temel görevler, neredeyse akıllı telefonlardaki asistanlar kadar bile değildi. Tüm bu sorunlara bir de robotların sık sık arıza yapmaları eklenince kaçınılmaz son gerçekleşerek otelde çalışan robotların görevine son verildiği açıklandı.