Kadınlarda Kalp Hastalıkları ve Belirtileri

Kadınlarda Kalp Hastalıkları ve Belirtileri

2 Şubat 2019 0 Yazar: admin

Kalp hastalıkları günümüzde başlıca ölüm nedenleri arasında yer almaktadır. Özellikle kadınlarda kalp hastalıkları belirgin bir özellik göstermeden ilerlediğinden dolayı, ne kadar ufak da olsalar belirtilerini bilmek oldukça önemlidir. Bu makalemizde sizlere, kadınlarda görülen başlıca kalp hastalıklarının belirtilerini basit ve net bir şekilde sizlere anlatmak istiyoruz. Kadınlarda kalp hastalığı nasıl anlaşılır?, Kalp hastalığı nasıl teşhis edilir? ve diğer tüm sorularınızın cevabı için makalemizi okumaya devam edin.

Koroner kalp hastalıklarının nedeni cinsiyete bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Kadınlar genelde yaşam tarzlarına bağlı olarak çok daha yüksek risk altındadırlar.

Bazen kadınlar kendilerini yorgun hissettiklerinde bunu günlük koşuşturmanın stresi olarak düşünürler; ancak bu büyük ihtimalle kalp hastalığı belirtisi de olabilmektedir. Bu kadınların akılda tutması gereken küçük detaylar olduğunu söylemeliyim.

Kadınlarda Kalp Hastalıkları: Ne Gibi Semptomlar Olabilir?

1. Anjina (Göğüs Ağrısı)

Anjina (Göğüs Ağrısı)

Anjina (Göğüs Ağrısı)

 • Anjina, oksijeni bol olan kanın, kalp kaslarına yeteri kadar ulaşamadığı zamanlarda görülmektedir.
 • Erkeklerde, kollara uzanan çok güçlü bir baskı hissi olarak görülmektedir. Kadınlarda ise; çene, boyun, karın, boğaz ve hatta sırtta, bölgesel ve tarif edilemeyen bir baskı ve yanma hissi olarak ortaya çıkmaktadır.
  • Erkekler anjina ağrısı çektikleri zaman, fiziksel aktivite sırasında çok daha fazla ağrı hissederler; ancak dinlenirken ağrı hafiflemektedir. Kadınlarda ise bu durum tam tersi olarak anjinanın uyku esnasında ortaya çıkması çok daha yüksektir.
 • Duygusal sorunların, anksiyetenin  ve gerginliğin kadınlarda bu tip kalp hastalıklarını tetiklediğini gösteren başka etkenleri de vardır.

2. Kalp Krizi Semptomları

Kalp Krizi Semptomları

Kalp Krizi Semptomları

 • Kalp krizini işaret eden en belirgin belirti göğüs ağrılarıdır; ancak yapılan istatiklere göre kadınların yalnızca yarısında vücudun bu kısmında rahatsızlık, ağrı ve baskı görmektedir.
 • Ayrıca şu bilgiyi de unutmamalısınız: Kadınlarda kalp hastalığı bazen duygusal durumlarla karıştırılmaktadır, bu yüzden de devam etmekte olan sırt ve boyun ağrısı, mide asidi, hazımsızlık, aşırı yorgunluk,bulantı ve merdiven çıkarken nefes almada zorluk durumlarını gözden kaçırmamaları oldukça önemlidir.
 • Baş dönmesi ve akıl karışıklığı da kadınlarda çok görülmektedir. Diğer yandan erkeklerde belirtiler, soğuk terleme ve sol kolda ağrı olarak görülür.

3. Kalp Yetmezliği

Kalp Yetmezliği

Kalp Yetmezliği

 • Kalp yetmezliği, kalbin vücuda kan pompalamada yetersiz kalması durumudur. Günlük işleri yaparken zorluk yaşanır.
 • Peki bu durum kadınları nasıl etkiler? Boynunuzdaki damarlara, bacaklarınıza, ayak bileklerinize dikkat edin. Eğer şişmişse ve çok fazla yorgun hissediyorsanız, mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

4. Kırık Kalp Sendromu veya Strese Bağlı Kardiyomiyopati

Kırık Kalp Sendromu

Kırık Kalp Sendromu

 • Kırık kalp sendromu ya da strese bağlı olan kardiyomiyopati, akut koroner sendroma çok benzeyen geçici bir kardiyomiyopatidir; ama geri dönüşlüdür ve kolay bir şekilde teşhis edilmektedir. Bu durum daha çok kadınları etkilemektedir.
 • Bu sendrom, aşırı stresin kalbin çalışmasını etkilemesi sonucu meydana gelir. Atardamarların tıkandığına dair bir belirti olmaz; fakat semptomlar kalp krizindekine çok benzemektedir.
 • Son zamanlarda tanısı konulabilen kalp hastalıklardan biridir ve birçok sonucu vardır. Ağır stresle ilişkilidir: Günlük yüksek anksiyete, kayıplar, kişisel problemler…
 • Bu derece stres, aşırı uyarılara bağlı olarak kalbin sol ventrikülünün ucunda şişmeye yol açmaktadır.
 • “Kırık kalp” denen bu sendromun belirtileri halsizlik ve yorgunluktur. Eğer hayatınızda çok komplike bir durumla karşı karşıyaysanız veya sürekli olarak halsizlik hissediyorsanız, doktorunuza görünmeniz gerekir.
 • Bu hastalıkla ilişkili ölüm oranı oldukça düşüktür; ancak bu kalbinizin fonksiyonlarının bozulmadığını göstermez.
 • Bu hastalık özellikle kadınları etkilemektedir, bu da duygusal ve kişisel problemlerin ruh halinizde ne kadar çok etkisi olduğunu göstermektedir.
 •  Rahatlama teknikleri uygulamayı, duygularınızı kontrol etmeyi ve gerilimi azaltmak için egzersiz yapmayı öğrenmeniz gerekiyor. Tüm bunların sağlığınız için temel olduğunu unutmayın..