Kışın Vazgeçilmez Meyvesi Narın 9 Faydası

09.01.2021
492
Kışın Vazgeçilmez Meyvesi Narın 9 Faydası

İçerisinde bulunan yüzlerce minik tanesi gibi faydaları da yüzlerce! Özellikle nara kırmızı rengini veren ‘antosiyanin’ bileşenin sayesinde yiyen kişinin bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve gripten kansere kadar birçok hastalığın önüne geçerek bu hastalıklara yakalanmayı önlüyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı olan Hazal Çatırtan Çobanoğlu, narın suyunu sıkıp içmek yerine, narın yarısını tüketmenin çok daha faydalı olacağını söyledi.

Nar Yemenin Faydaları

Antioksidan zengini
İçeriğindeki Punicic asit ve Punicalagin narın yüksek antioksidan aktiviteye sahip olmasını sağlamaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda nar ve nar suyunun, yeşil çayın antioksidan aktivitesinin üç katına sahip olduğunu gösterdi. Bu antioksidanlar genel olarak yanlış beslenme, stres ve çevredeki olumsuz koşulların vücudumuzda yarattığı hasarı önlemeye yardımcı olmaktadır.

Anti-enflamatuar etkili
Kronik enflamasyon kalp ve damar hastalıklarından Alzheimer’a, kanserden tip 2 diyabete kadar daha birçok hastalığın öncüsü olmaktadır. Nar büyük ölçüde punicalaginlerin antioksidan özellikleri sayesinde anti-enflamatuar etki göstermektedir. Vücudumuzdaki iltihabı azaltmak için ise düzenli olarak nar tüketimi iyi bir seçenek olacaktır.

Kansere karşı koruyucu
Narın içerisinde bulunan antioksidan maddeler kanser hücrelerinin oluşum sürecini yavaşlatabilmektedir ya da durdurabilmektedir. Özellikle meme, kolon ve prostat kanseri oluşmasını önleme üzerine olumlu sonuç veren araştırmalar mevcuttur.

Kan basıncını düşürmeye yardımcı
Nar ve nar suyu içeriğinde bulunan polifenoller sayesinde enzim aktivitelerini düzenleyip damarlarda genişleme ve tansiyonda düşme sağlayabilmektedir. Özellikle kolesterol düzeylerini etkileyerek damar ve kalpte koruyucu bit etki göstermektedir.

Hafıza dostu
Beslenme ve Diyet Uzmanı olan Hazal Çatırtan Çobanoğlu “California Üniversitesi’nde yapılan çalışmalarda 4 hafta boyunca düzenli nar ve nar suyu tüketen kişilerin sözel-görsel hafıza görevlerini daha iyi yaptıkları ve hafıza ile ilgili testlerde daha başarılı oldukları tespit edildi” dedi.

Yaşlanma karşıtı
İçeriğinde bulunan antioksidanlar ve urolithin A isimli bileşen sayesinde vücudumuz kasları oluşabilecek hasarlara karşı daha rahat koruyabilmektedir. Doku hasarı en aza iniyor. Bu da hem vücutta hem ciltte yaşlanmayı geciktirmektedir.

Üreme sisteminde etkilidir.
Oksidatif strese karşı koruyucu etkisi sayesinde yumurta ve embriyo koruyucu etkisi olduğu düşünülmektedir. Aynı zamanda erkeklerde sperm yoğunluğunu ve hareketliliğini de arttırmaya yardımcı olmaktadır.

Kilo korumada etkili
Nar hem gözü hemde karnı doyuran bir meyvedir. Yarım kase nar sadece 72 kaloridir. Bununla birlikte 3.5 g diyet lifi içermektedir. Bu diyet lifleri hem tokluk sağlıyor hem de bağırsak sağlığımızı koruyor.

Egzersiz için enerji kaynağı
Beslenme ve Diyet Uzmanı olan Hazal Çatırtan Çobanoğlu “Nar, diyette doğal nitrat alımını sağlayan bir meyvedir. Nitratların kan basıncını düşürebilme etkisi olduğu gibi enerji üretiminide sağlayan mitokondrilerin etkinliğini de arttırarak fiziksel performansı arttırdığı görülmüştür” dedi.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.