Limon Zayıflatır mı?

23.11.2018
228
Limon Zayıflatır mı?

Limonun bin derde deva olduğunu ve sağlığımız için mükemmel bir bitki olduğunu bilmeyenimiz yoktur. Birçok kişi limonun zayıflamaya etkisi olup olmadığını  “limon zayıflatır mı? limonlu su içersem zayıflar mıyım?” gibi soruları bizlere sormaktalar. Bizde sizler için bir araştırma yaparak limonun bizleri zayıflatıp zayıflatmadığını öğrendik.

İşte sizlere “Limon zayıflatır mı?” sorusunun cevabını uzun araştırmalarım sonucunda hazırlamış olduğum bu makalemde açıklıyorum. Makalemizi okumaya devam ederek ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Limon zayıflatır mı?

Limonla ilgili merak edilen en önemli sorulardan bir tanesi olan Limon zayıflatır mı sorusudur. Bu sorunun cevabını Diyetisyen İrem YETEN şu şekilde cevaplamıştır; Limonun yağ yakıcı özelliği olmadığını aklınızdan çıkarmayın. Çünkü hiçbir besin kendi başına yağ yakamaz. Bunu gözlemleyecek olursak, yağın üzerine limon sıkıldığı zaman limonun yağ ile karışmadığı gözlemlenmektedir. Ancak, Limonun içermiş olduğu C vitaminiyle yağı metabolize edebildiğine yönelik bazı araştırmalar bulunmaktadır. Limonun kalorisi oldukça düşük olduğundan dolayı soslarda ve yemeklerde lezzeti arttırmak için kontrollü bir şekilde eklenebilir.

Ayrıca bir başka diyetisyen olan Rabia ASLAN‘ın yorumu da şu şekildedir;  Sabahları içtiğiniz ılık veya sıcak limonlu suyun midenizde uzun bir süre kalarak mideyi dolu tuttuğundan daha az yemek yemenize neden olacaktır. Sabah kahvaltısından önce içilecek olan limonlu suyun o kişide kilo kaybetmesinde etkili olacaktır. Bunda kişinin zayıflamasına yardımcı olan limon suyunun içeriğinde limonun bulunmasından değil, suyun ılık ve sıcak olmasıdır. Bunun nedeni ise sıcak suyun soğuk olan suya göre midede daha fazla kalması ve  bu nedenle kişide tokluk hissi sağlamasıdır.

Yine limon suyu bizi zayıflatır mı? sorusuna Diyetisyen Taylan KÜMEL‘in cevabı ise şu şekildedir; Limonlu suyu içmemiz bizlerde tokluk hissi vermektedir. Ayrıca gün içerisinde şeker değerimizin iniş çıkış değerini dengelemektedir.

Diyet

Limon zayıflatır mı?

Diyetisyen Ahmet SANCAK verdiği cevap ise; Sabahları aç karna sirkeli su ve limonlu su tüketmenin kişileri zayıflattığı inancı kesinlikle yanlıştır. Limon bağırsakları iyi bir şekilde çalıştırabilme özelliğine sahiptir. Sirkeli ve Limonlu su vücuttaki asitleri temizler. Asitleri nötralize etmek yağları serbest bırakmaktadır. Ama bu yağlar, sadece egzersiz ve diyet yaparak yakılabiliyor. Yani demek istediği ılık veya soğuk suyun ya da limonlu suyun kesinlikle zayıflatıcı hiçbir etkisi bulunmamaktadır.

Diyetisyen Melis DESTERECİ ise; Bu konuyu araştıran kişiler, kişinin C vitamini tüketimiyle vücut kitle indeksiyle (VKİ) arasında bağlantı olduğunu, yeteri kadar C vitamini alan bir kişide daha düşük VKİ görüldüğünü söylüyor. Altını çizmemiz gereken en önemli konu ise: C vitamini içermekte olan limon suyunun tek başına yağ yakıcı ve zayıflatıcı hiçbir etkisi bulunmamaktadır. Ancak, egzersizle beraber tüketilen C vitamini yağ yakma metabolizmasını en iyi şekilde uyararak yağ oranımızda düşüş sağlamaktadır. Sonuç olarak yağlardan kurtulmak istiyorsanız düzenli egzersiz yapmayı bir yaşam tarzı haline getirmeniz gerekiyor. Çünkü hiçbir besin kendi başına çözüm olmamaktadır.

  • Aklınıza takılan birşeyler olursa yorum kısmından sorabilirsiniz. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.