Magnezyum Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

18.01.2019
15
Magnezyum Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

Magnezyum eksikliğinin belirtileri genelde kan tahlilleriyle gözükmediği için bu durumun tanısını koymak oldukça zordur. Vücudumuzdaki magnezyumun yalnızca yüzde 1’i kan akışında bulunmaktadır. Ayrıca, doktorların çoğu magnezyum analizini tahlillerine eklemiyor. Bu nedenle magnezyum eksikliği sorunumuz olup olmadığını anlamak biraz zordur.

Amerika Birleşik Devletleri gibi sanayileşmiş ülkelerde yaşayan insanların birçoğunda magnezyum eksikliği olduğu düşünülmektedir. Ancak bu durumdan çok az insanın haberi var. Magnezyum eksikliğiyle beraber birçok hastalığı beraberinde getirebileceğini bilmek gerekir..

Magnezyum Eksikliğinin Belirtileri

Magnezyum, su, oksijen ve temel besinlerden sonra vücudumuzdaki en önemli minerallerden bir tanesidir. Vücudumuzun gelişimi için üçünün de düzenlemesinden sorumlu olduğu için sodyum, kalsiyum ve potasyuma göre çok daha önemli bir yeri olduğu bilinir.

Magnezyum eksikliğinin en yaygın belirtilerinden bir tanesi olan aşırı susama ve her gün bol miktarda su veya sıvı tüketmektir. Çünkü, vücudumuzun gıdalardan gerekli olan besinleri alamaması ve bu eksikliği daha fazla sıvıya ihtiyaç duyarak ifade etmesidir.

Magnezyum Eksikliğinin Belirtileri

Magnezyum Eksikliğinin Belirtileri

Magnezyum eksikliği uyku döngülerini bozar, stresi artırabilir ve atletik yetenekleri azaltmakta etkili olur. Magnezyum eksikliğinin belirtileri her şeyden çok yaşam kalitesini etkilemektedir. İlk belirtiler neredeyse fark edemeyeceğiniz kadar hafiftir. Hemen ardından bacak ağrıları, ayak ağrıları ya da kaslarda sancı gibi çok daha şiddetli belirtiler ortaya çıkmaktadır.

Magnezyum eksikliğinin belirtileri ağırlaştıkça hissizlik, kasılma ve sık sık karıncalanma hissi gibi durumlar ortaya çıkmaktadır. Vücudun aşırı magnezyum eksikliği durumunda koroner spazmları, kişilik değişikliği ve anormal kalp atışı görülmektedir.

Magnezyum eksikliğinde kaslarımız başta olmak üzere vücudumuzdaki bütün organları etkileyebilmektedir. Bundan dolayı yoğun ağrı, kasılma, gerilme veya spazm ortaya çıkabilmektedir. Baş ağrıları, çene ekleminde bozuklukları ve göğsün nefes zorluğuna neden olacak kadar şiddetli şekilde sıkışması gibi belirtiler de görülebilmektedir.

magnezyum resim 1

magnezyum resim 1

Adet krampları, Kabızlık, idrar yaparken spazm,  ışıktan korkma, yutkunmada güçlük, sese karşı aşırı duyarlılık, sinir sisteminde etkilenme, anksiyete, panik atak, uykusuzluk, hiperaktivite, agorafobi, PMS, karıncalanma hissi ve kas kasılmaları da magnezyum eksikliğinin belirtileri arasında yer almaktadır.

Magnezyum eksikliği kalp ve damar sisteminde, çarpıntı, aritmi, göğüs ağrısı (anjin), arterlerde spazm, hipertansiyon ve mitral kapak sarkmasına neden olabilmektedir.

Magnezyum Neden Bu Kadar Önemlidir?

Vücudumuz tüm işlevlerini eksiksiz bir şekilde yerine getirebilmek için magnezyuma ihtiyaç duymaktadır. Hücreler magnezyumun varlığı sayesinde hayatta kalırlar. Magnezyum enzimlerin çalışması için oldukça önemlidir. Karbonhidratları, proteinleri ve yağları sentezler.

Ayrıca enerji üretimi açısından da oldukça önemli bir role sahip olmaktadır. Kısaca, magnezyum eksikliği ile vücuttaki tüm sistemleri etkileyebilmektedir. Bol miktarda magnezyum içeren su bu eksikliği giderebilmede yardımcı olur.

Bu mineralin eksikliğinde diyabeti tetikleyebileceğini de bilmek faydalı olacaktır. Yapılan birçok araştırmalar ile, magnezyum eksikliği olan hastaların kan şekeri üretimi sırasında çıkabilecek sorunlarla karşılaşmaya daha yatkın olabileceği tespit edildi.

magnezyumun önemi

Magnezyumun Önemi

Magnezyumu beslenme programıma nasıl ekleyebilirim?

Tavsiye edilen günlük tüketilmesi gereken magnezyum miktarı erkekler için 300 miligram, kadınlar için ise 280 miligramdır. Hamile kadınlar ise 350 miligram tüketmelidirler. Magnezyum kuru yemişte (badem, ceviz, kaju v.b.) ve bakliyatta (bezelye gibi) bulunmaktadır.

Magnezyum açısından zengin olan bir beslenme programı şöyle olabilir:

Kahvaltı: Az yağlı süt içeren çay ve iki dilim kepekli ekmek/tost
Ara öğün: 10 adet badem ya da 10 adet fındık
Öğle yemeği: Bir fincan çiğ ıspanak, 120 gr. doğal ton balığı ve 1 fincan dolusu tam tahıl pişmiş pirinç. Tatlı için ise iki adet doğranmış ceviz içeren hafif bir turta.
Ara öğün: Az yağlı süt, bir adet elma ve tahıl.
Ara öğün: Bir avuç dolusu kuru üzümle beraber 2 adet pirinç ya da yulaf ezmesi kurabiyesi.
Akşam yemeği: Pazı püresi, tavuk göğsü, domates ve salatalıklı salata. Tatlı için ise yarım fincan çilek.

Tüm bunları uygulamanız vücudunuz için yeterli miktarda magnezyum alımı için yeterli olacaktır.

magnezyum5

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.