Mesane İltihabı İçin Doğal Tedaviler

05.01.2019
270
Mesane İltihabı İçin Doğal Tedaviler

Mesane iltihabı (yani sistit) veya UTI, bir çok kadını yaşamının bir bölümünü etkilemiş ya da etkileyecek olan bir boşaltım sistemi hastalığıdır. Acı verici ve bir o kadar da rahatsız edici olmasının yanı sırası uykusuzluğa ve günlük aktivitelerin kısıtlanmasına da sebep olabilmektedir.

Hastalandığımız zaman doktora danışmadan hareket etmememiz gerektiğini bildiğiniz halde bazen tek çarenin ve bize iyi gelecek olan ilacın antibiyotik olduğunu düşünürüz. Ancak, antibiyotik karaciğere zarar verebileceği gibi, vücudun direnç oluşturması durumunda etkisini de azaltacak ve almış olduğunuz antibiyotik boşa gidecektir.

Bundan dolayı en büyük önceliğimiz, mesane iltihabını henüz hiç başlamadan bitirmek ya da yeniden başlamaması için birtakım önlemler almak olmalıdır. Bu nedenle, mesane iltihabı artık günlük yaşantımızı baltalar hale gelmeyecektir.

Mesane İltihabının Temel Nedenleri?

Böbrekler kanı süzerek temizleme görevini yerine getirdikten hemen sonra ortaya çıkan toksinleri, idrar yoluyla dışarı atılması için mesanede depolamakta’dır. İşte bu nedenle, böbrekler ile idrar yolu arasındaki bölgenin daha sağlıklı olabilmesi, tıkanmaması ve bakteri üremesini önleyecek olan doğru asit oranına sahip olması oldukça önemlidir.

Ama bazen yaşa, menopoza, hamileliğe, doğum kontrol ilaçlarına, diyabete, prostata veya idrar yolunda meydana gelen fiziksel değişikliklere bağlı olan etkenler, bakteri üremesini arttırır ya da idrar yolunun tıkanmasına neden olmaktadır. Bu da idrar yolunun iltihaplanmasına ve sistit hastalığının oluşmasına neden olmaktadır.

Mesane İltihabının Belirtileri

 • Kötü kokulu/bulanık olan idrar ya da idrarda kan görülmesi,
 • İdrar sırasında kaşıntı ya da yanma oluşması,
 • Sürekli idrar yapma isteğinin oluşması,
 • Pelvik bölgede basınç,
 • Ateş

Mesane İltihabı İçin Doğal Tedaviler

Doğal Tedaviler

Doğal Tedaviler

Sistiti tedavi etmenin en iyi yolu, idrarda bulunan bakterileri kıracak doğal antibiyotikler tüketmek olacaktır.

 • Kızılcık, içerisindeki C vitamini ve antosiyanin gibi antioksidanlar sayesinde idrar yolu enfeksiyonlarına çok iyi gelmektedir. Antiseptik özelliğiyle doğrudan bakterilere müdahale etmesini sağlamaktadır. Mesela, koliformaya yol açan bir bakterinin idrar yollarına girmesini engellemektedir. İçerdiği yüksek C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirerek enfeksiyon riskini azaltmaya yardımcı olur.
 • Sarımsak ve maydanoz ise hepimizin bildiği gibi harika birer doğal antibiyotiktir. Yaptığımız yemeklere kullanabileceğimiz gibi, sade olarak da kolaylıkla tüketebiliriz. Maydanozu yemenin en iyi yollarından bir tanesi ise meyve suyu ile karıştırmaktır (tercihen asitli meyvelerle beraber). Sarımsağı ise, zeytin yağına yatırarak yumuşattıktan sonra afiyetle yiyebiliriz. Yedikten sonra dişlerimizi iyice fırçalamamız gerekiyor.
 • Laktobasil bakterileri de aynı şekilde faydalıdır. Bunlar, her markette bulabileceğiniz yoğurt gibi mayalı süt ürünlerinde mevcuttur.
 • İdrar söktürücüler idrar yolunda sıkışmış olan yabancı maddelerin atılmasına ve vücutta su toplanmasını önlemeye yardımcı olmaktadır. Bundan dolayı kuşkonmaz, kereviz, salatalık ve alfalfa gibi sebzeleri ve özellikle de ananası bolca tüketmek oldukça faydalı olacaktır. Ananas, içersin deki iltihap sökücü enzimler sayesinde kat kat etkili olmaktadır.

Mesane İltihabını Önlemek İçin Tavsiyeler

Mesane iltihabını önlemek için tavsiyeler

Mesane iltihabını önlemek için tavsiyeler

 • Sıvı tüketiminizi arttırarak bakterilerin akıp gitmesini sağlayın.
 • C vitamini alarak mümkün oldukça çok ananas, limon, portakal ve yaban mersini suyu tüketin.
 • Özel bölgelerinizin temizliğine özen gösterin.
 • Kahveden, yeşil çaydan ve alkollü içeceklerden kaçının. Bunlar mesaneyi tahriş ederek sizlere rahatsızlık verebilir.

İşte makalemizde anlattığımız gibi mesane iltihabını tedavi etmek oldukça kolay. Tek ihtiyacınız olan biraz irade, bol su ve kızılcık tüketilen bir diyet.

Kızılcığın enfeksiyona karşı olan etkileri bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu nedenle kızılcığı, taze ya da şerbet halinde her daim elimizin altında bulundurmakta fayda vardır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.