Mide Yanması ile Nasıl Mücadele Edilir

06.12.2021
126
Mide Yanması ile Nasıl Mücadele Edilir

Mide Yanması ile Nasıl Mücadele Edilir? Obezite mide iç basıncının yükselmesine ve mide yanmasına neden olabilir. Yavaş yemeyi, yiyecekleri güzelce çiğnemeyi ve yemek sırasında çok fazla su içmemeniz gerektiğini sakın unutmayın.

Asit reflüsü olarak da bildiğimiz mide yanması, göğüsün üst tarafında başlayıp mideye kadar ulaşabilen bir histir. Genellikle, ya midedeki bir çeşit basınçtan ya da yemek borusunun tam olarak kapanmamasından dolayı, asitli içeceklerin yemek borusunun üst kısımlarına kadar çıkmasıyla oluşmaktadır.

Mide, asidik pH değerlerine dayanabilecek şekilde yaratılmıştır. Diğer yandan yemek borusu bu yeteneğe sahip değildir. Yaygın olarak reflü ismiyle bilinen rahatsız edici his de bu nedenle oluşmaktadır. Bu makalede siz değerli okurlarımıza mide yanmasıyla mücadele etmenin doğal yöntemlerini anlatacağız.

Mide Yanması ile İlgili Olabilecek Nedenler

Yukarıda bahsettiğimiz gibi mide yanmasının nedenlerinden biri midedeki basıncın fazla olmasından kaynaklanmasıdır. Bu da giyilen dar kıyafetlerle, obeziteyle ve hamilelikle alakalı olabilmektedir. Ancak aşağıda sayacağımız maddelerde reflüye neden olabilmektedir.

 • Aşırı yemek yemek ve Aşırı alkol tüketimi
 • Uzun süre aç kalmak,
 • Kahvaltıyı veya başka bir ana öğünü atlamak,
 • Çok yağlı, baharatlı veya asitli yiyecekler yemek
 • Kullanılan bazı ilaç tedavileri

Mide Yanması ile İlgili Belirtiler Nelerdir?

Bir kişi mide yanması ya da reflü yaşadığında alttaki bir veya bir kaç belirtiyle karşılaşabilir.

 • Mide Bulantısı
 • Midede Yanma Hissi
 • Süregelen Mide Krampları
 • Kusma
 • Yutkunma Zorluğu

Mide Yanması için Doğal Tedaviler

Mide yanmasıyla mücadelede en etkili yollardan bir tanesi doğal tedavilerdir. Bu çözümlerden çoğu bahsi geçen problemi yaşamamak için yapılacak önleme yöntemlerinden oluşmaktadır.

Mide Yanması için Aloe Vera

Aloe Vera

Aloe Vera

Aloe vera tüm dünyada rahatlatıcı olmasıyla, yanmayı veya rahatsızlığı tedavi edici özellikleriyle bilinmektrdir. Mide yanması tedavisinde de oldukça etkili olmaktadır. Her yemekten 20 dakika önce yarım ya da çeyrek bardak aloe vera suyu içilmesi tavsiye edilmektedir. Müshil etkisi oluşturduğundan kontrollü içilmelidir.

Karbonat

Karbonat mide yanmasıyla mücadelede en iyi yöntemlerden biridir. Rahatsız edici yanma hissiyle mücadele etmesinin yanında, vücuttaki pH seviyesini de dengeleyen en ünlü antiasit olarak bilinir.

Bir bardak suda çözünmüş bir çay kaşığı karbonatı içmek bu rahatsızlık için oldukça etkili olabilmektedir. Bununla birlikte, ödem sorunu yaşayanlara Ve yüksek tansiyonu olanlara tavsiye edilmemektedir.

Zencefil

Zencefil

Zencefil

Zencefil kökü mide yanması sorunu için etkili olarak kullanılan binlerce tariften yalnızca biridir. Sahip olduğu özellikler yanma belirtileri ve mide bulantısını yatıştırma açısından oldukça etkilidir. Demleyerek, salatalara ekleyerek, karışımlar hazırlayarak bunun gibi birçok çeşitli tariflerle tüketebilirsiniz.

Elma Sirkesi

Küçük miktarlarda elma sirkesi içtiğinizde midenizdeki asitliği önlemek ya da savaşmak için pH seviyesini kontrol edebilirsiniz. Yemeklerden 30 dakika sonra, iki çay kaşığı elma sirkesini çeyrek bardak suya karıştırarak içmeniz önerilmektedir. Bu tarifi suya karıştırıp hazırlamak çok önemlidir; aksi durumda tam tersi etki oluşturabilmektedir. O yüzden dikkatli olmak gerekir.

Papaya

Papaya

Papaya

Papayanın, mide yanmasını önlemek ve mide yanmasına karşı mücadele etmek için en etkili doğal çözümlerden biri olduğu düşünülmektedir. Sahip olduğu özellikler sindirimi tetikleyerek rahatsız edici yanma hissinin ortaya çıkmasına neden olan etkilerin oluşmasını engeller. Yemek yedikten yarım saat sonra papaya suyu içmeniz önerilir.

Papatya

Papatya sindirimin kolaylaşmasına yardımcı olup Mide Yanması ve Reflü riskini azaltır. Çünkü midedeki pH seviyesinin dengelenmesine yardımcı olur. Papatya yapraklarını bir bardak kaynamış suda 3 dakika boyunca bırakarak kolay bir şekilde papatya çayı hazırlayabilirsiniz. Biraz bekletin ve yemeklerden hemen sonra için.

Mide Yanmasına Karşı İpuçları

 • Yemekten hemen sonra yapılan sporlardan kaçının.
 • Yemek sonrası yapılan “şekerleme” tarzı uykulardan kaçının. Bu, mide iç basıncınızın artmasına ve böylece yanmasına neden olmaktadır.
 • Yemekten sonra sık sık öne eğilmeyin
 • Gün içinde birkaç defa küçük porsiyonlar şeklinde yiyin ve alışkanlık hale getirin. Unutmayın ki aşırı yemek mideyi yorar.
 • Yemek sırasında kıyafetlerinizin çok sıkı olmamadına dikkat edin.
 • Obeziteye dikkat edin. Çünkü obezite mide iç basıncının artmasına ve yiyeceklerin yemek borusuna doğru çıkmasına neden olan bir sorundur.
 • Kesinlikle sigara içmeyin.
 • Vücudunuzun üst tarafını alt tarafa kıyasla biraz daha yüksekte tutacak pozisyonda uyumalısınız.
 • Yemekleri güzelce çiğneyin ve yavaş yiyin.
 • Yemek sırasında içecek tüketmeyin.

 

ETİKETLER: ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.