Migren Ağrıları İçin Etkili Tedaviler

Migren Ağrıları İçin Etkili Tedaviler

2 Şubat 2019 0 Yazar: admin

İnsan nüfusunun büyük bir kısmı migrenden şikayet etmektedir. Bu yüzden bilim adamları her yıl birçok kişinin korkulu rüyası haline gelmiş olan migren ağrılarını azaltmak ya da ortadan kaldırmak amacıyla yeni ilaç ve tedaviler araştırmaya devam ediyorlar. Migrene iyi gelen ilaçlar, migren ağrısı nasıl olur?, migrene ne iyi gelir, migren nasıl geçer? tüm bu soruların cevabını makalemizde bulabileceksiniz.


İspanya DAO (Diaminoksidaz) Yetersizliği Derneği ve Katalonya Hastanesi’nin yaptığı çalışmalara göre, migren ağrılarının nedeni, temel olarak bir enzim olduğunu belirtti.

Söz konusu bu hastalığı kalıcı olarak tamamen ortadan kaldırmak için yemeklerden önce alınabilecek doğal bir maddedir. Eminim ki çok daha fazlasını öğrenmek istiyorsunuz, o halde makalemizi okumaya devam edin..

Migren Ağrıları ve DAO Enzimi

Yapılan tüm bu çalışmaların sonuçları, DAO enzimi ve migren ağrıları arasındaki ilişkiyi anlatmak için en iyi fırsat olan son uluslararası eczacılık kongresinde Barcelona’da açıklandı. Baş araştırmacı Joan Izquierdo Casas’a göre, migren ağrılarından şikayet eden her hastada bu enzimin yetersiz olduğunu belirtti.  

Bir buçuk yıl boyunca süren bu çalışmalar, çeşitli organizasyonların desteği ile kronik ve şiddetli migren ağrılarından şikayetçi yüzün üzerinde hasta ile gerçekleşti. Hastalar ayda 9 ile 14 arası atak geçirdikleri ve migren ağrıları çekenlerin %81’i kadın, %19’u ise erkekti.

Çalışmanın başarılı olabilmesi için çift-kör denen bir teknik kullanıldı; çift kör çalışmada hangi gruba enzim, hangi gruba plasebo verildiğini hem hastalar hemde doktorlar da bilmiyordu.

Bu nedenle şüpheleri ortadan kaldıran sonuçlar elde ettiler ve daha önce de bahsetmiş olduğumuz gibi migrenin DAO enzimi eksikliği ile alakalı olduğu kanıtlanmış olundu. Ayrıca bu enzim yetersizliği de kalıtsal bir durumdu.

DAO Enzimi Ne İşe Yarıyor?

Bu enzim, histamin adı verilen bir molekülü parçalamak ve daha sonra sentezlemekten sorumludur. Histamin birçok yiyeceğin içinde bulunan bir maddedir; fakat özellikle süt ürünlerinde ve  narenciyede daha fazla bulunmaktadır.

Histamin parçalandıktan sonra idrar ile vücuttan atılmaktadır. Peki ya migrenden sürekli olarak şikayet eden insanlara ne oluyor? Yeterli DAO enzimleri olmadığından dolayı histamin parçalanamıyor ve dolayısıyla kan plazmalarında birikmeye başlıyor. Bu da diğer sindirim sorunlarıyla beraber migren ağrılarına sebep oluyor.

Nasıl Tedavi Ediyor?

Tedavisi oldukça basittir. Yemeklerden önce bir kapsül DAO enzimi almak yeterlidir. Enzimin yemeklerle birlikte alınması gerekmektedir; ki yiyeceklerde bulunan histamini parçalayıp sentezleyebilirsiniz.

Ayrıca konunun uzmanları bu enzimin bağımlılık yapmadığını ve herhangi bir yan etkisinin bulunmadığını; çünkü enzimin aslında bir gıda olduğunu belirtiyorlar. DAO, aslında sindirimin tamamlanması için gerekli bir ögedir.

Nasıl İşe Yarıyor?

Dışarıdan DAO enzimi takviyesi alarak; histaminin normalde de olacağı gibi küçük bağırsakta sindirimi tamamlandığında vücuttan atılmasını sağlayabilirsiniz. DAO enzimi takviyesi, vücutta histamin birikmesini ve kana karışarak migren ve diğer sindirim problemlerinin oluşmasını engellemeye yardımcı olur.

Nasıl Kullanılmalıdır?

Yemeklerden 20 dakika ya da yarım saat önce, bir miktar su ile bir ya da iki kapsül içebilirsiniz. Dozajı her yetişkin yaş için aynıdır ve mutlaka ürünün üzerinde yazar.

Ürünü nereden alabileceğiniz ise yaşadığınız yere göre değişmektedir. Ancak eczanelerde ya da sağlık ürünü satan çeşitli mağazalarda bulabilirsiniz. Çünkü DAO enzimi özet olarak sindirime yardımcı, histamini ortadan kaldıran bir gıda takviyesidir.

Migren

Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  • Glüten veya laktoz içermez
  • Diyabet hastaları kullanabilir
  • Bu bir ilaç değildir. Yine de kullanmaya başlamadan önce bir uzmana danışmanız sizin sağlığınız için yararlı olacaktır.