Noel Nedir? Noel Ne Zamandır? Noel Tarihçesi ve Hakkında Bilgi

24.12.2021
206
Noel Nedir? Noel Ne Zamandır? Noel Tarihçesi ve Hakkında Bilgi

Noel Nedir? Noel Ne Zamandır? Noel Tarihçesi ve Hakkında Bilgi

Noelin sözlük anlamı, Noelin anlamı, özellikleri, nasıl, ne zaman kutlandığı ve tarihçesi ile ilgili bilgiler ile bazı noel baba efsaneleri.

NOEL NE ZAMANDIR?

Noel bayramı; Hristiyanların Hz. İsa’nın doğum yıl dönümü için kutladıkları önemli bir gündür. Bu günü Protestanlar, Katolikler 25 aralıkta ve Ortodokslar 6 ocakta kutlarlar; bu ayrılık, takvim farkından oluşmaktadır.

Noel yortusunda Hristiyanlar arasında bir çam ağacını, çam dalını mumlarla ve çeşitli süslerle donatmak onlar için resmen bir adet olmuştur. Ayrıca, o gün çocuklara hediyeleri Noel Baba’nın getirdiğine inanırlar.

Noel Baba’nın birçok  çeşitli efsanesi vardır. Bunlardan birine göre, Noel Baba, Hristiyanlığın ilk çağlarında, Batı Anadolu’da yaşamış Saint Nicholas (Aya Nikola) adında bir adammış. Aya Nikola iyiliksever bir adamdı, herkese hediye verirmiş. Noelde hediye vermek adetide buradan gelmektedir.

Noel Hakkında Bilgi

Noel; Hz. İsa’nın doğumu dolayısıyla 25 Aralık’ta kutlanan Hıristiyan yortusudur.

Bir Roma almanağına göre, İS 336’dan önce Noel Roma’da Hıristiyan yortusu olarak kutlanmaktaydı. Buna karşılık Kudüs dışında Doğu’da 6 Ocak’ta kutlanan Epifanya yortusunda Hz. İsa’nın hem doğumu, hem de vaftiz edilmesi birlikte anılmaktaydı. 4. yüzyıl boyunca Doğu kiliselerinin çoğu Hz. İsa’nın doğumunu 25 Aralık’ta kutlamaya başladı, uzun süre direnen Kudüs de sonunda bu uygulamayı benimsemeye başladı. Ermeni Kilisesi ise Noel’i hiçbir zaman kabul etmedi ve Hız. İsa’nın doğumunu 6 Ocak’ta kutlamaya devam etti.

Noel

Noel

Noel gelenekleri çok çeşitli kaynaklara dayanmaktadır. Romalılar, 17 Aralık’taki Saturnalia (Satürn Şenliği) gününde çeşitli eğlenceler düzenler, birbirlerine hediyeler verirlerdi. 25 Aralık aynı zamanda İran’ın tanrılarından birisi olan Mitra’nın doğum günüs olarak kutlanmaktaydı. Roma’da yılbaşında (1 Ocak) evler ışık ve yeşilliklerle donatılır, çocuklara ve yoksullara hediyeler verilirdi. Töton kabilelerinin Galya, Britanya ve Orta Avrupa’ya girişiyle Noel kutlamalarına Germenlerin ve Keklerin Yule (yeni yıl) gelenekleri de eklendi. Hıristiyanlık öncesinin ve sonrasının kış şenliklerinin ayrılmaz bir parçası olan ışık ve ateş törenleri sıcaklığın ve sürekli yaşamın simgelerinden birisiydi. Ölüme meydan okumayı simgeleyen yaprak dökmeyen  ağaçlar ortaçağdan beri Noel kutlamalarında kullanılmıştır.

Noel Nedir? Sözlük Anlamı

“Noel”

Hristiyan haklının her yıl 25 Aralık’ta Hz. İsa’nın doğum günüsü için kutladıkları yortudur.

“Bizim çocukluğumuzda yılbaşı ve Noel gâvur bayramları idi.” – H. Taner

“Noel ağacı ”

  1. Noel yortusunda Hristiyanların mumlarla ve oyuncaklarla süsledikleri küçük çam ağacı
  2. “Gökyüzünü yıldızlar Noel ağacının şıngılları gibi süslemiş, pırıldıyorlar.” – R. H. Karay
  3. Gemilerde çeşitli anlamlar taşıyan ışıklı işaretlerin topluca sıralandığı direk

“Noel Baba ”

Hristiyanlarca Noel gecesi gelerek çocuklara armağan dağıttığına inanılan, sakallı masal ve efsane kahramanı bir karaktedir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.