Omicron’da ilk veriler geldi! Yasaklar geri gelecek mi?

05.12.2021
186
Omicron’da ilk veriler geldi! Yasaklar geri gelecek mi?

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, koronavirüs salgınında yeni varyant ‘Omicron’ hakkında ilk gelen verilere göre önemli bir açıklamada bulundu. Ateş Kara, klinik tablonun çok ağır seyretmediğini söyleyerek ‘Benim gözlemim, bu varyant Türkiye’de ilave bir kapanmayı gerektirecek gibi görünmüyor’ şeklinde konuştu.

Yasaklar geri dönecek mi? Omicron’da ilk veriler geldi! ‘İlave bir kapanma…’

Omicron'da ilk veriler

Omicron’da ilk veriler

Yasaklar geri dönecek mi? Omicron’da ilk veriler geldi! ‘İlave bir kapanma…’

Prof. Dr. Ateş Kara, DHA’ya yaptığı açıklamada, ‘Omicron’ varyantı ile ilgili Güney Afrika’dan ilk verilerin geldiğini , ‘Bu varyantın orada tespit edilmesi ve açıklanması kasım ayının tam olarak 24-25’inde oldu. Bu durum özellikle Güney Afrika’da kasım ayının başından beri vaka sayılarında bir artış olduğunu ve bu artıştan da ‘Omicron’ varyantı sorumlu olduğu düşünülmektedir.

Yasaklar geri gelecek mi?

Yasaklar geri gelecek mi?

Eğer durum böyleyse bu şunu söyleyebiliriz; ‘Omicron varyantı biraz daha kolay bulaşıyor ve biraz daha kolay yayılıyor’ anlamı çıkmaktadır.

Diğer taraftan da özellikle yaşlı ve genç kişilerde ‘Omicron’ varyantının tespit edilebildiğini görmekteyiz fakat ‘ne kadar süre önce aşı olanlar ‘Omicron varyantı oluyorlar’ ya da ‘Aşının özellikle koruma döneminde olanlar mı omicron varyantını alıyor’ bunlar yeni yeni ortaya çıkmaktadır’ diye sözlerine devam etti.

Omicron varyantı

Omicron varyantı

Prof. Dr. Kara, aşının etkinliğinin zaman içinde azalarak kişilerin tekrar hastalık için hassas hale geldiğini bildiklerini dile getirdi ve ‘Eğer bu süreç içerisinde alınıyorsa o zaman ‘Omicron’ varyantı bizi biraz daha az korkutur ama aşının koruma dönemi içerisinde gelişiyorsa ve hızlı yayılma ihtimali olursa o zaman bunun gündelik yaşamı ve sağlık hizmetlerini ne kadar etkileyeceğine bakmak lazım.’ Dedi.

Güney Afrika’dan gelen ilk veriler hastalığın çok şiddetli olmadığını, ‘Omicron’ varyantında kliniğin çok ağır seyretmediğini göstermektedir. Eğer durum böyleyse ilave önlemler olabilir; ama hastane yükü, hastanede yatan kişi sayısı çok yükselmeyecekse böyle bir ilave önleme de gerek duyulmayacaktır. Benim gözlemim bu varyant Türkiye’de ilave bir kapanmayı gerektirecek gibi görünmüyor fakat bu hem Avrupa’daki hem dünya genelindeki gidişata ve bu varyantın ülkemize girip girmemesine bağlı olarak değişebilecektir.

Omicron varyantının ülkemize girmeyeceğini söylemek çok iyimserlik olur çünkü dünyada bu konuyla ilgili hareketliliğin çok fazla olduğunu biliyoruz ayrıca bizim ülkemizde de tespit edilme olasılığı çok yüksek. O yönden de şu anda Sağlık Bakanlığı tarafından gerekli taramalar düzenli olarak yapılmaktadır’ dedi.

Omicron varyantı

Omicron varyantı

‘AŞILARIN ETKİNLİĞİNİN AZALDIĞINI SÖYLEYEBİLİRİZ’

Prof. Dr. Ateş Kara, mevcut aşıların mutasyonlara karşı etkisine de değinerek, ‘Laboratuvar çalışmaları devam etmektedir. Laboratuvar ortamında var olan antikorların virüsü ne kadar durdurduğu ya da öldürdüğünü henüz şu anda araştırmaktayız.’ Dedi.

Omicron varyantı

Omicron varyantı

Bu durum bizim ülkemizde olduğu gibi yurt dışında da araştırılmaktadır. O bakımdan henüz çok veri gelmedi ama ön verilere baktığımızda aşıların etkinliğinin bir miktar azaldığını görüyoruz. mRNA sadece tek bir kısmı hedef alıyor ve çok güçlü bir antikor oluşturmaktadır ama tek bir noktayı hedef alıyor yani sadece bir noktaya bakarak gidiyor. İnaktif aşılarda ise birden fazla nokta var ama en güçlü olduğu kısım yine mRNA’daki kısımdır.

Etkilenen bölge direkt olarak mRNA aşısının hedef aldığı noktalardan birisidir. O bakımdan oradaki etkilenme biraz daha fazla olmaktadır; inaktif aşılardaki etkilenme biraz daha az olabilir ama bunu görmemiz, gerçek yaşamdaki ve laboratuvar ortamındaki verilerle ortaya koymamız gerekiyor. Daha o yönde henüz bilgimiz tam değil’ diye konuştu.

Sağlık Bakanı Fahrettin KOCA

Sağlık Bakanı Fahrettin KOCA

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Omicron varyantına ülkemizde rastlanmadığını ve bu varyantta virüsün birden fazla gen bölgesinde mutasyona uğradığı bilinmekte olduğunu, ön bilgilere göre Omicron varyantı daha hızlı bulaştığını ancak daha çok hasta edici özellikte olduğunu gösteren bir bulgu olmadığını’ yazdı.

 

BENZER BİR KONU;

Omicron Varyantı (nu) Nedir, Belirtileri Nelerdir, Nasıl Bulaşır? Yeni Varyant Olan Omikron varyantı hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen buraya tıklayınız 

Konu hakkında merak ettiklerinizi ve düşüncelerinizi bizimle yorum olarak paylaşabilirsiniz. Sizlere en kısa zamanda dönüş yapılacaktır.

MaviDerya.Com yönetimi sağlıklı günler diler.

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.