Parlayan Cilt için Tüketilmesi Gereken Kış Besinleri

27.11.2018
335
Parlayan Cilt için Tüketilmesi Gereken Kış Besinleri

Kış mevsiminde kurumaya başlayan cildiniz için doğal bakım tüyolarına ek olarak tüketmek için listeye alacağınız bazı kış besinleri ve beslenmeyle ilgili birçok ipucuyla cildinizi hem dıştan hem de içten besleyebilirsiniz. Peki sağlıkla parlamakta olan cildiniz için beslenme düzeninize hangi kış besinlerini eklemeniz gerekiyor? Bu soruya cevap olarak tüm detayları bu makalemizde bulabileceksiniz…

Kış mevsiminin cildimiz için oldukça zorlayıcı olduğunu biliyoruz. Kuru ve soğuk hava, cildimizi kurutmaya eğilimli olmasıyla beraber kaşıntı, kırmızı ve hatta tahriş olmuş bir cildin oluşmasına da neden olabilmektedir.

Duyacağınız iyi haber şu ki, kuru kış mevsimi, cildi en sevdiğimiz doğal cilt bakımı önerilerinin yanında, tüketebileceğiniz kış besinleri ve beslenmeyle ilgili ipuçlarıyla cildinizi hem içten hemde dıştan en iyi şekilde besleyebilirsiniz. Aslında en çok sevdiğimiz kış besinlerinden bazılarını özen göstererek tüketip cildinizi çok daha parlak ve sağlıklı tutabileceksiniz. Peki ya sağlıklı parlayan bir cilt için beslenme alışkanlığınıza eklemeniz gereken besinler nelerdir? Tüketeceğimiz bu kış besinlerinin cildimize ne gibi faydaları vardır? Tek tek anlatacağım…

Parlayan Cilt için Kış Besinleri

 • Tatlı Patates

  Tatlı patates, içerisinde bulundurduğu yüksek miktarda ki A Vitamini sayesinde cildin nemlenmesiyle beraber sağlıklı bir ışıltı sağlar. Ayrıca soğuk hava hasarından cildi korumaktadır. Bunun yanında serbest radikallerle savaşmaya ve cildi desteklemeye yardımcı olan, antioksidan C Vitamnini içermektedir.

  Aynı zamanda kale çok iyi bir antioksidan besin kaynağıdır. Ayrıca K Vitamini, kan pıhtılaşması ve kemik sağlığı için çok önemli olmasının yanı sırası, aynı zamanda da çok önemli bir anti-enflamatuar ajandır.

 • Turunçgiller

  Portakal

  Turunçgiller

  Greyfurt ve portakal gibi turunçgiller kış mevsiminde cildimiz için ilaç gibi gelmektedir. Kollajen destekli C Vitamini bakımından oldukça zengin,turunçgillerin de antioksidanlarla dolu olduğunu biliyoruz. Portkal ve pembe greyfurt diğer cilde faydalı olan içeriklerinin yanı sıra, cilde büyük ölçüde kış elementlerine karşı dirençli kalmasına yardımcı olan amino asit likopeni de sağlamaktadır.

 • Kabak Çekirdeği

  Söz konusu kabak çekirdeği, sadece cildinizi besleyen protein ve sağlıklı yağlar sağlamakla kalmaz, bunun yanında çinko ve mineral açısından da zengindir. Çinko, cildimizin sağlığı için oldukça önemli bir besin maddesidir, çünkü A Vitaminini  desteklemek, cildi pürüzsüzleştirmek  ve nemlendirmek için çokdaha etkili bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır.

 • Yeşil Çay

  Eğer ki dışarıda oldukça soğuk bir hava varsa bir fincan yeşil çay ile ısının. Cildi besleyip destekleyen antioksidanlarla yüklü olmasının yanında yeşil çay da hasarlı olan cildin iyileşmesinde yardımcı olan çok güçlü anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

  Maça Çayı

  En iyi kalitede ince öğütülmüş olan yeşil çay yapraklarını içeren ve matlaşmış olan Matcha – Maça Çayı antioksidan içeriğinden dolayı en iyisi kabul edilmektedir.

 • Yulaf

  Yeni güne sıcak ve yulaflı bir kahvaltı ile başlamayı denemediyseniz şimdi tam vakti. Yulaf, cildinizi en iyi şekilde destekleyen zengin bir antioksidan ile mineraller ve vitaminler ve ayrıca diyet lifiyle doludur.

  Yulaf sadece lif içermemekle beraber, sindirim sisteminden geçerken suyu tutan ve bağırsağın korunmasına yardımcı olan büyük bir çözümdür. Doğrudan bir bağlantı gibi görünmemektedir, ancak sağlıklı bir bağırsak oldukça önemlidir.

 • Avokado

  Cildimiz için sağlıklı olan yağlar, mineral ve vitaminlerle dolu olan avokado, cildinizi hem içten hem de dıştan temizlemeye yardımcı olmaktadır. Cildinizi nemlendirmeye yardımcı olacak olan sağlıklı yağlar, özellikle de kuru kuş aylarında da oldukça önemlidir.

 • Kemik Suyu

  Bir tabak dolusu kemik suyu içeren çorba bizleri sadece ısıtmakla kalmıyor cildimizi destekleyen bir kolajen proteini için oldukça zengindir. Kolajen, cildin sıklığını korumaya ve ayrıca bağ dokularını desteklemek için önemlidir. Kısaca diyetinize ekleyeceğiniz yaşlanma karşıtı olan besinler içerisinde en önemlilerindendir.

 

ETİKETLER: , , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.