Pırasanın faydaları nelerdir?

Görüntü olarak yeşil soğana benzeyen ve doğrandığı zaman tıpkı kuru soğan gibi göz yakan pırasa çok güçlü bir iltihap söktürücü besindir. Vücuttaki serbest radikalleri kolayca atmaya yardımcı olan bu güçlü iltihap söktürücü besini tükettiğimiz zaman akşamların rahat bir uyku çekmenize yardımcı olur. Alternatif tıp uzmanları yemeklerden sonra bir tabak pırasa tüketilmesini öneriyor. Peki Pırasanın faydaları nelerdir, Pırasanın besin değeri nedir? Gelin hep beraber bir göz atalım…

07.11.2021
193
Pırasanın faydaları nelerdir?

Pırasanın faydaları nelerdir? Uyku sırasında bize ne faydası olur?

 

Görüntü olarak yeşil soğana benzeyen ve doğrandığı zaman tıpkı kuru soğan gibi göz yakan pırasa çok güçlü bir iltihap söktürücü besindir. Vücuttaki serbest radikalleri kolayca atmaya yardımcı olan bu güçlü iltihap söktürücü besini tükettiğimiz zaman akşamların rahat bir uyku çekmenize yardımcı olur. Alternatif tıp uzmanları yemeklerden sonra bir tabak pırasa tüketilmesini öneriyor. Peki Pırasanın faydaları nelerdir, Pırasanın besin değeri nedir? Gelin hep beraber bir göz atalım…

Yüz yıllar önce Romalılar zamanında keşfedilen bu bitki türünün içerisinde bulunan “lactucarium” adında ki mucizevi madde akşamları bize uykuyu kolaylaştırmaktadır. Bundan dolayı Romalılar yemeklerinden sonra bir tabak pırasa tüketerek uyku düzenlerini sağlarlarmış. Ayrıca yine Romalılar zamanında psikolojik hastalığı olanlara tam teşhis koyamadıklarından onları sakinleştirmek için pırasa yedirirlermiş. Genel olarak Akdeniz ikliminde yetişen pırasa dört mevsim boyunca yetişme özelliğine sahiptir. Mısır’da ise hamile kalma olasılığını artırdığı için sıklıkla tüketilirdi. Yüzyıllar boyunca bilim insanları tarafından faydaları konusunda araştırmalarda kullanılan pırasa içerdiği mineraller sayesinde kaynatılıp püresi, yaraları özellikle yanık izlerini iyileştirmek için kullanılırmış. Pırasa faydaları bakımından bir çok hikaye ve masallarda da konusu olan bir bitkidir. Çok hızlı büyüyen pırasa Türkiye’de türlü yemeği ve salata olarak tüketilmektedir. Vücudu sakinleştirdiği için bol bol tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Pırasa hakkında olumsuz olan iki durum bulunmaktadırr. Bunlar; Aşırı tüketildiğinde gaz ve şişkinliğe neden olmaktadır.

KAÇ ÇEŞİT PIRASA VARDIR?

– Baş kısmı yayvan olan Tereyağlıbaşlı Pırasa türü ülkemizde Bursa ilimizin İnegöl ilçesin’de yetiştirilmektedir.

– En narin ve inde olan pırasa türü ise Yayvanyapraklı olanıdır.

– Lahana gibi yoğun olan Iceberg, genellikle ABD’de ülkesinde üretilmektedir.

– En uzun yapraklara sahip olan pırasa türü ise Romen pırasadır. 

– Şekline göre farklı olan Yaz Gevreği pırasasının diğer ismi Batavian olarak bilinmektedir.

– Acı bir tadı olan Çin pırasası, baş kısmı yok denilecek azdır. Çok az miktarda üretilmektedir.

 

PIRASANIN FAYDALARI NELERDİR? 

  • Kas ve kemik sağlığını destekleyen iki önemli mineral potasyum ve kalsiyumdur. Özellikle hamile ve gelişim çağındaki kadınların bu iki vitaminden bol bol faydalanmaları gerekir. Pırasa içerdiği kalsiyum ve magnezyum maddeleri sayesinde kemiklerin ihtiyacı olan mineralleri yüzde 60 oranda karşılamaktadır.
  • Kandaki homosistein seviyesi yükselince ortaya çok ciddi boyutta kalp ve damar hastalıkları çıkmaktadır. Damarların içerisinde bu madde artıkça ciddi anlamda yağlanmaya neden olur. Pırasa tüketmek ise kandaki bu seviyeyi azaltır. Ayrıca nitrik oksit üretimini düşürerek damar sağlığını yeteri kadar korur. Yapılan bir araştırmada düzenli tüketilen pırasanın kalp ve damar hastalıklarının seviyesini sıfıra kadar düşürdüğü görülmüştür.
  • İçeriğinde yağ barındırmayan pırasa kilo aldırmayacağı gibi obeziteye karşı en etkili bitkilerden biridir. Pırasa içerdiği Lif sayesinde tokluk hissi vererek uzun süre yemek ihtiyacını önler. Ayrıca vücuda gerekli enerjiyi verir.
  • Metropol yaşamın insan sağlığında en ciddi boyutta etkilediği uyku düzeni açısından da pırasa oldukça önemlidir. Pırasa içerdiği mineraller sayesinde beyinin uyuşmasını etkileyerek uyku haline sokar. Bu süreç içerisinde de vücudun kendisini yenilemesini destekler. Ayrıca vücuttaki toksinleri mesane biriktirerek idrar ya da dışkılama ile atmasına yardımcı olur.
  • Vücutta besinler nedeniyle biriken toksinler eklem aralarında iltihaplanmaya neden olmaktadır. Bu oluşan ödemler ciddi vücut ağrılarının yaşanmasını sağlar. Pırasa antioksidan özelliği sayesinde tüketildiği zaman bu toksinleri temizleyerek iltihaplı hücrelerin birikmesini büyük ölçüde önler. Eklem ağrıları için en doğal tedavi yöntemi olarak bilinmektedir.
  • Antiseptik özelliği sayesinde vücuda giren enfeksiyonlu hücrelerle savaşır, bağışıklığı güçlendirir, hastalıklara karşı kalkan oluşturur, kış aylarında yüksek oranda yaşanan sağlık sorunlarını azaltır. vücudun oksijen seviyesini dengeleyerek yaşanan basınç sorununu sıfır seviyesine kadar düşürür. Vücuttaki dengesiz basınç ciddi baş, burun ve kulak ağrısına neden olmaktadır.
  • Folik asit sayesinde sindirim sisteminde meydana gelen bozulmaları düzenleyerek yorgunluk, stres ve depresyon gibi sağlık sorunlarının yaşanmasını azaltır. Beyin hafızasını güçlendirerek konsantrasyonu artırır. Folik asit maddesi özellikle hamilelik ve gelişim çağlarında alınması gereken önemli bir madde olduğu belirtiliyor.
  • Hemoglabin maddesi az olan kişiler kansızlık gibi hastalıklar geçirir. Hemoglabin yükselmesi için ise vücudun belirli oranda demir vitamini alması gerekmeltedir. Bir tabak pırasa günlük demir oranını karşılayarak kansızlığı gidermede yardımcı olur.

PIRASANIN ZARARI VAR MIDIR?

Güçlü bir idrar söktürücü olan pırasa çok fazla tüketildiğinde vücuttaki sıvı oranını da etkiler. Meydana gelen bu durum vücudun dengesini bozar. Ayrıca sindirim sisteminin fazla çalışmasına yol açarak ishale zemin hazırlar. Bunun yanı sıra içerisinde sodyum bulunduğundan vücutta sodyum birikmesine neden olabilmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.