Polikistik Over Sendromu Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

13.01.2019
759
Polikistik Over Sendromu Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Bugün bu makalemizde sizin için önemli olan iki soruya açıklık getireceğiz: Polikistik over sendromu nedir ve nasıl tedavi edilir?Hormon ve yumurta üretilmesini sağlayan yumurtalıklar, dişi üreme sisteminin önemli bir parçasıdır. Yumurtalıklar grimsi renkli, badem benzeri iki adet oval şeklindedirler ve rahim ve pelvik duvarın iki tarafına yapışık durumdadırlar. 

Çok küçük boyda olduklarından dolayı ağırlıkları da oldukça azdır. Özelliklerinden dolayı yumurtalıkların, erkeklerin testisleri ile aynı işlevi gördüğünü söyleyebiliriz.

Polikistik Over Sendromu Nedir?

Polikistik over sendromu, cinsel hormonlardaki bozukluğun dışarıya yansımasıdır. Bu hastalık hamile kalmada zorluk, adet döngüsünde değişiklikler, yumurtalık kistleri ve başka sorunlara da yol açmaktadır.

Stein-Leventhal sendromu olarak da bildiğimiz bu durum, kadınların üreme çağında en sık karşılaştıkları hastalıklardan bir tanesidir. Belirtileri ve sebepleri farklı olsa da, çoğu zaman genetik nedenlere bağlanır.

Polikistik Over Sendromu

Polikistik Over Sendromu

Polikistik over sendromu, yumurtaların serbest bırakılmasını sağlayan progesteron ve östrojen gibi hormonların üretilmesinde değişikliklere sebep olur. Ayrıca söz konusu bu sendrom, androjen hormonunu da etkilemektedir.

Stein-Leventhal sendromu, kadınların olgunlaşmış olan ve gelişimini tamamlamış yumurtaları serbest bırakmasını engeller. Sonuç olarak, yumurtalıktan düşmeyen yumurtalar, oldukları yerde kalıp ufak kistler oluşturmaktadırlar.

Kist, kendi dokusu olan bir poşet veya kese gibi düşünebilirsiniz. Genelde içinde sadece hava bulunmaktadır ya da yarı sıvı – katı bir maddeyle doludur.

Polikistik over sendromu daha çok 20 ile 30 yaş arasındaki kadın bireylerde görülmektedir ancak nadiren adet döngüsüne yeni başlayan genç kızlarda da görülebilmektedir. Polikistik over sendromu görülen kadınların, genelde aynı hastalıktan şikayetçi olan bir akrabası da mutlaka bulunur.

Belirtileri Nelerdir?

En yaygın belirtisi amenore ve oligomenoredir; yani düzensiz adet döngüsü ve adet sırasındaki kanamanın düzensiz bir hale gelerek çok az ya da aşırı fazla bir hale gelmesi durumudur.

Yumurtlama yaşanmayınca oluşacak metabolik düzensizlik ve kısırlık; obeziteye ve vücuttaki insülinin işlenmesinde değişikliklere de neden olabilmektedir.

Polikistik over sendromunun ciddi hormonal değişikliklere sebep olabilmektedir. Bu tip değişiklikler; göğüs ve yüzde tüylenme, sesin kısılması, göğüslerde küçülme, saç dökülmesi ya da klitorisin büyümesi, kellik ve  kasık, boyun, göğüs ve koltuk altı bölgelerinde akne ya da yağ bezesi şeklinde görülebilmektedir.

Nasıl teşhis edilir?

Bu hastalığın teşhis edilebilmesi için hastanın tıbbi geçmişi gözden geçirilerek bazı kontrollerin yapılması gerek. Yumurtalık ya da klitoriste iltihaplanma olup olmadığına bakmak için pelvis testi yapmak gerekiyor. Söz konusu hastanın vücut kitle endeksine (BMI) ve abdomen bölgesinin ağırlığına ve ölçülerine de bakılır.

Hastanın polikistik over sendromu olup olmadığını anlamak için en önemli testlerden bir tanesi de yapılan kan testleridir. Yapılan bu kan testleri sayesinde hastanın testosteron ve östrojen gibi hormon seviyeleri, lipidler, glikoz, prolaktin ve tiroidine de bakılabilir.

En son olarak doktorlar vajinal ultrason ya da pelvik laparoskopi önerilmektedir. Söz konusu hastanın yüksek tansiyon, diyabet, obezite ve yüksek kolesterol gibi bir tıbbi geçmişi olduysa, bunlarında göz önünde bulundurulması gerek.

 

Polikistik over tedavisi

Polikistik over tedavisi

Polikistik over tedavisi

Hastaya gerekli testler yapıldıktan sonra eğer ki hastaya polikistik over sendromu teşhisi konulduysa, mutlaka tedaviye başlanması gerekiyor. Burada en önemli olan, fazla kilo varsa, kilo vermektir çünkü bu şekilde yüksek tansiyon, diyabet, yüksek kolesterol gibi hastalıklar daha rahat tedavi edilebilmektedir. Ayrıca söz konusu hastanın tedavi sonunda hastanın hamile kalma ihtimali de çok daha yüksek olacaktır.

Hastanın tedavisinde özellikle de doğum kontrol hapları olmak üzere ağız yoluyla alınan ilaçlar da kullanılmaktadır. Androjen üretimi ise bu ilaçlarla düzenlenerek, adet döngüsünün düzenli olmasını sağlar; kısırlık, fiziksel değişiklikler ve akne sorunlarıyla da savaşılmakta’dır.

Yine de yukarıda bahsettiklerimizin hepsi için diyabet ilaçları, hormonlar, spironolakton, klomifen sitrat, fludamide veya eflornitin krem gibi tedaviler de mevcuttur.

Bazı vakalarda ise, kistlerin cerrahi yöntemle alınması gerekmektedir. İlaç ya da başka bir tedavi yöntemiyle kistler yok edilemezse mecburen ameliyate başvurulur. Kistleri almak için yapılan ameliyat aslında çok basit bir ameliyattır ve ciddi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Ayrıca ameliyat, kısırlığı tedavi etmek için de harika bir seçenektir.

Polikistik over sendromu olan hastaların daima düzenli bir şekilde beslenmesi gerekiyor. Ayrıca hastaya net bir teşhis konulmamışsa bu tarz bir tedavinin uygulanması da oldukça tehlikeli olacaktır. Çünkü hormon dengeleri çok hassastır ve yalnızca bir uzman tarafından müdahale edilmelidir.

İyileşme Şansı

Doğru bir tedavi uygulanırsa, söz konusu bu hastalık çok kolay bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Polikistik over sendromu olan hastaların endometriyal ya da meme kanseri olma riskleri ve kısırlık ihtimalleri de çok daha yüksektir.

Eğer ki sizde belirtilerden herhangi birisi var ise, mutlaka uzman bir doktora gidip polikistik over sendromunuz olup olmadığını öğrenmeniz gerekmektedir. Üreme çağında bulunan kadınlar bu hastalığa en yatkın olan kişiler oldukları için bu konuya çok daha fazla özen göstermeleri gerekiyor.

Tüm hastalıklarda olduğu gibi polikistik over sendromunun’da da hasta üzerinde değiştirici etkileri olabilir. Kadınlar hamile kalmakta çok zorluk çeker ya da kısır kalabilirler. Bundan dolayı gerekli kontrolleri yaptırmalı ve bir sorun varsa derhal tedaviye başlamanız gerekiyor.

Polikistik over sendromu olan kadınlar kesinlikle endişelenmemeli ve olumlu düşünmelidirler çünkü tıptaki gelişmeler sayesinde günümüzde bu hastalıkla baş etmek çok daha kolay.

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.