Sağlığımızı korumak için günde kaç adım atmamız gerekiyor?

Sağlığımızı korumak için günde kaç adım atmamız gerekiyor?

18 Ocak 2019 0 Yazar: admin

Sağlığımızı korumak için günde kaç adım atmamız gerekiyor? Bu soruya cevap bulmak için İskoçya’da posta görevlileriyle bir araştırma yapıldı. Günde 10 bin adım atmak genellikle sağlıklı yaşamak isteyen insanlar için gerekli bir egzersiz hedefi olarak önerilmektedir. Ancak İskoçya’daki posta görevlilerinin üzerinde yapılan yeni bir araştırma ile, bu sayının yeterli olmadığını kalbimizi en iyi şekilde korumak için günde en az 15 bin adım atmamız gerektiğini ortaya çıkardı.

Günde Kaç Adım Atmamız Gerekiyor?

Birçok aktivite gözleminde hedef olarak alınan günlük 10 bin adım eşik değerinin, hastalık risklerini azalttığını bilimsel olarak doğrulanmadığını söyleyen Kardiyoloji Uzmanı Dr. Uğur Arslantaş, İngiltere Warwick Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmanın detayları hakkında bizlere şu bilgileri iletti:

“Bugün kalp hastalıklarından kaçabilmek için ne kadar egzersize ihtiyaç duyulabileceği aslında tam olarak bilinmemektedir. Bilim adamları, genel olarak yürüyen ya da oturan iki çalışan grubu inceleyerek, ellerindeki bilimsel verileri tekrar gözden geçirmek istedi. Bu amaçla İskoçya’daki Glasgow posta işçilerini incelemiş oldular.

Günde kaç adım atmalıyız

Günde kaç adım atmalıyız?

Yürüyen Postacılar ve Oturan Memurlar

Bilim adamları, Glasgow postacılarının genel olarak yürüyerek güzergahlarını dolaştıklarını, güzergahları için herhangi bir araç kullanmadıklarını ve her gün saatlerce yol yürüdüklerini biliyordu. Ancak, posta servisindeki ofis çalışanları, neredeyse diğer yerlerdeki ofis çalışanları gibi, tüm gün boyunca masa başında oturmaya devam ediyorlardı.

Yaşları 40 ile 60 arasında değişen 111 çalışan; iş yerinde, evde ve hafta sonu boyunca, bir haftalığına çok yönlü bir aktivite takip cihazını üstünde taşıdılar.

Daha sonra araştırmacılar, gönüllülerin her gün oturarak ya da yürüyerek kaç saat harcadığını belirledi. Ayrıca herkesin günde kaç adım attığını da ölçtüler.

Elde ettikleri sonuçlar kayda değerdi. Ofis çalışanlarının bir kısmı ev ile iş arasında her gün 15 saatten fazla otururken, posta taşıyıcılarının çoğu ise çalışma saatleri boyunca neredeyse hiç yerinde durmuyordu.

günde kaç adım atılmalı

Günde Kaç Adım Atılmalı

Oturan Kişilerde Kan Şekeri ve Kolesterol Çıktı

Araştırmacılar, günün genelinde oturan ofis çalışanlarının, sürekli olarak ayakta ve hareket halindekilere kıyasla çok daha yüksek daha kötü kan şekeri kontrolü ve kolesterol profiline sahip olma eğiliminde olduğunu gözlemlediler.

Riskler oldukça büyüktü. Araştırmacılar, işçilerin gün boyunca oturmuş olduğu her beş saatten sonraki her bir saat için, (birikimli risk faktörlerine dayalı olarak) kalp hastalığına yakalanma olasılıklarını yaklaşık onda iki oranında daha fazla olduğunu tespit ettiler.

yürüyüş

Yürüyüş

15 Bin Adım Atan Postacılar Sağlıklı Çıktı

Günde en az üç saat yürüyen ve yaklaşık olarak  tam 15 bin adım atan (11 kilometre) posta taşıyıcılarının vücut kitle indeksleri, bel çevreleri ve metabolik durumları genelde normal çıktı. Tüm bu etkenlere baktığımız zaman, posta taşıyıcılarının herhangi bir kalp hastalığına yakalanma riskinin düşük olduğu gözlemlendi.

Sizler de saatte yaklaşık 6 kilometre hızla iki saat boyunca yürüyerek günde 15 bin adım atabilirsiniz. 15 bin adım hedefine parçalar halinde de ulaşabilirsiniz. Mesela işten önce, öğle yemeğinde ya da günün herhangi diğer bölümünde 10’ar dakikalık yürüyüşler yaparak bu hedefinize  ulaşabilirsiniz.”