Sebze Yemek Beyni Gençleştiriyor

07.11.2020
3.384
Sebze Yemek Beyni Gençleştiriyor

Rush Üniversitesi uzmanlarının yapmış oldukları araştırmalarda, her gün sebze yiyenlerde zihin ve hafızayla ilgili testlerdeki oluşan azalma hızının hiç yemeyenlere oranla 11 seneye denk gelecek şekilde daha yavaş olduğunu tespit etti.

Neurology isimli dergide yayınlanan bu araştırma ortalama yaşları 81 olan ve bunama belirtileri göstermeyen Memory and Aging Project (MAP) kapsamındaki 960 kişinin 4.7 sene boyunca takip edilmeleri suretiyle bu deney gerçekleştirildi.

Katılımcılar bazı gıdaları ne kadar yedikleriyle ilgili bir anket formu doldurdular ve bunlara senede bir hafıza ve zihin fonksiyonlarıyla ilgili testler uygulandı.

Bu kişiler tükettikleri lahana, marul, ıspanak gibi sebzelerin miktarına göre beş gruba ayrıldı.

Ayrıca, K vitamini, E vitamini, lutein-zeksantin, beta-karoten, nitrat folat ve kamferol gibi besin ögelerinin etkisi de ayrı ayrı değerlendirilerek gözlemlendi.

Bu deneye göre en fazla sebze tüketenler günde 1.3 porsiyon en az tüketenler ise günde 0.1 porsiyon sebze tüketiyordu.

Analizlere göre en fazla sebze tüketenlerde beyin fonksiyonlarındaki yavaşlamanın sigara, obezite, hipertansiyon, eğitim seviyesi ile fiziksel ve beyin aktiviteleri de dikkate alındığında en az sebze tüketenlere oranla 11 seneye denk gelecek kadar az olduğunu tespit ettiler.

Gelelim neticeye

Taze mevsim sebzelerinin adam gibi beslenmenin temel unsurlarından olduğunu bu vesile ile bir kere daha hatırlatırım.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR
  1. Ebru Bulut dedi ki:

    O zaman bol bol yiyoruz :))