Soğuk Algınlığı İçin Bal

07.12.2021
220
Soğuk Algınlığı İçin Bal

Soğuk algınlığı için bal, farenjitin yanı sıra boğaz tahrişini de gidermeye yardımcı olabilen mükemmel bir besindir. Tek başına, sütle birlikte alabilir veya balı gargara olarak suda seyreltebilirsiniz.

Balın soğuk algınlığını iyileştirmek için eşsiz ve etkili bir besin olduğu kabul edilmektedir. Çiçeklerin nektarına ve arıların kovanda en çok yedikleri şekerli maddelere bağlı olarak çeşitli bal türleri bulunmaktadır.

 

Hadi hep beraber soğuk algınlığı için bal adlı makalemizi okumaya devam edelim..

 

Soğuk algınlığı için balın inanılmaz gücü

Terapötik ve tıbbi özellikler

Antibakteriyel güçler: Bunun nedeni inhibinlerin katkısı, yüksek ozmolaritesi, düşük pH’ı, uçucu maddelerin varlığı ve düşük su aktivite değeridir (Ulloa ve diğerleri, 2010). Ayrıca bal, antibakteriyel etkiye bağlı olan glikoz oksidaz gibi belli enzimlere sahiptir.

Antioksidan güç: Bu, balın soğuk algınlığı gibi bağışıklık sistemi sorunlarını önlemeye yardımcı olduğu anlamına gelmektrdir. Ayrıca katarakt ve kardiyovasküler problem riskini önlememize yardımcı olan mucizevi bir besindir.

Anti-inflamatuar özellikler: Bunun nedeni, serbest radikaller üzerindeki etkisinin olmasıdır.

Analjezik güçler: Bal, özel analjezik kapasiteleri nedeniyle ağrıyı azaltmaya bile yardımcı olmaktadır. Bu nedenle bazen yüzeysel yaraların iyileşmesinde bile kullanılır. (Schencke ve ark., 2016). Aslında, alveolit hastaları ile yapılan bir çalışmada ağrıda önemli bir azalma gözlemlenmiştir.

Gördüğünüz gibi bal, soğuk algınlığını önlemek ve tedavi etmek için yararlanabileceğimiz çok iyi bir tedavi olma potansiyeline sahiptir. Soğuk algınlığı ve nezle tedavisi için en uygun bal türleri ise şunlardır:

  • Okaliptüs Balı: Arılar tarafından okaliptüs çiçeklerinin nektarını işlerken üretilir. Rengi koyu ve aroması oldukça güçlüdür.
  • Çiçek Balı: Bu en ticari versiyonudur.Birkaç çiçeğin nektarından eşit miktarlarda oluşmaktadır.

Bir çare olarak bal

Soğuk algınlığı tedavisinde bal kullanmanın birkaç yolu bulunmaktadır:

  • Bir Kaşık Bal: Doğrudan tüketin.
  • Sıcak Sütte Seyreltilmiş: Bu harika bir içecektir. Süt ürünleri mukus miktarını yoğunlaştırabileceğinden dolayı, fazla mukusun olmadığı soğuk algınlığında önerilmektedir.
  • Sıcak Suda Seyreltilmiş: Bu karışımla gargara yapabilirsiniz. Vücudunuza C vitamini sağlamak istiyorsanız limon suyu ile karıştırarak tüketin. Bu vitamin bağışıklık sisteminin düzgün çalışması için gereklidir.
Doğal İlaç Bal

Doğal İlaç Bal

Ayrıca bal, boğaz ağrısı, bademcik iltihabı ve farenjit gibi semptomların hafifletilmesine yardımcı olmaktadır. Genel olarak, ciddi anlamda iltihabı veya ağrıyı azaltmaya yardımcı olur ve nezle olduğumuzda rahatsızlığa neden olabilecek bakterilerle savaşır.

Seçtiğimiz doğal ilaçlara rağmen, soğuk algınlığına baş ağrısı ve ateş gibi başka semptomlar da eşlik edebilir. Gerekirse, bir uzmana danışmalı ve her zaman kendi kendinize ilaç kullanmaktan kaçınmalısınız.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.