Stevia bitkisi nedir, faydaları nelerdir?

25.12.2018
345
Stevia bitkisi nedir, faydaları nelerdir?

Şeker otu olarak karşımıza çıkan stevia bitkisi son zamanlarda insan sağlığına olan faydaları sayesinde kendisine olan ilgi hızlı bir şekilde artmaya başladı. Doğal bir şeker kaynağı olan bu bitki hakkında bilinmesi gereken her şeyi sizler için araştırıp hazırladık. Makalemizin devamında ise stevia bitkisine ait bilinmeyen birçok faydasını öğreneceksiniz. Özellikle şeker hastaları bu bitkiyi çok rahat bir şekilde tüketebilirler.

Güney Afrikalı olan bilim adamı Antonia Bertoni stevia bitkisi üzerinde yapmış olduğu araştırmalarla insan sağlığına inanılmaz derecede birçok faydasının olduğunu keşfeder. Kolombiya, Peru, Meksika, Güney Kore, Japonya, Güney Afrika, Brezilya be Paraguay gibi ülkelerde oldukça yaygın bir şekilde kullanılan bu bitki ülkemizde henüz yeni yeni yetiştirilmeye başlanarak popüler bir hale geldi.

Yüzyıllar boyunca diğer ülkelerde şeker hastalığının tedavisinde kullanılan stevia bitkisi doğal şeker içerdiğinden dolayı kandaki insülini olumsuz yönde etkilememektedir. Bu özelliğinden dolayı beyne şeker oranının tamamlandığını ileterek şeker ihtiyacını iyi bir şekilde gidermektedir. Ayrıca söz konusu bitkinin yaprakları kurutularak ekstresi çıkartılıp yaprağındaki glikoz maddesi elde edile biliyor.

Stevia Bitkisi

STEVİA BİTKİSİNİN FAYDALARI NELERDİR?

  • Kandaki şeker oranını düzenleyerek vücudun ihtiyacı olan ideal şeker oranını yakalar.
  • Kandaki şeker oranını düzenleyerek hipertansiyon gibi riskli hastalıkların önüne geçer.
  • İçerisindeki çözücü maddeler sayesinde dişlerimizde plak oluşumunu önlemektedir. Bununla beraber diş ve diş etlerinde bulunan enfeksiyonlu hücrelerin sayısını azaltarak diş sağlığının korunmasına yardımcı olur.
  • Söz konusu bitkinin içerisinde bulundurduğu şeker maddesi sıfır kalorili olduğundan dolayı kesinlikle kilo aldırmamaktadır. Tam aksine zayıflamaya yardımcı olan bir bitkidir.
  • Yapılan çeşitli araştırmalarla nikotin isteğini azalttığından dolayı sigarayı bırakmada oldukça etkilidir.
  • Dermatik bir etkiye sahip olduğundan dolayı ciltte deforme olmuş olan hücrelerin kısa sürede iyileşmesinde etkili olmaktadır.
  • Vücudumuzun alkali ve asit seviyesini korur. Ayrıca, mide ve bağırsak florasını korumada etkilidir.

STEVİA BİTKİSİ NASIL KULLANILIR?

Stevia Bitkisinin Kullanımı

Stevia bitkisini tüketmek için illa ki hasta olmaya gerek yoktur. Şeker kullanmak istemeyen veya doğal bir şekilde beslenmek isteyen herkes söz konusu bu bitkiyi gönül rahatlığıyla tüketebilir. Çay, kahve, yemek ve ayrıca tatlılarda da kullanılabilmektedir. Kaynar bir bardak suyun içine bir tatlı kaşığı kadar kurutulmuş stevia koyun. 10 dakika sonra iyicene süzerek suyunu afiyetle içebilirsiniz. Dilerseniz çiğ olarak ta kullanabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

  1. Hilal dedi ki:

    Diyet amaçlı kullanabilirmişiz bence bu özelliğiyle kendisine olan ilgiyi çok daha arttıracaktır??