Tiroid bezleri nedir, başlıca tiroid hastalıkları ve tedavileri

07.12.2021
125
Tiroid bezleri nedir, başlıca tiroid hastalıkları ve tedavileri

Tiroid bezleri nedir, ne işe yarar, başlıca tiroid hastalıkları nelerdir? Tiroid rahatsızlıkları nüfusun büyük bir kesiminde, özellikle de vücutlarındaki hormon dengesi devamlı değiştiğinden özellikle kadınlarda çok görülmektedir. Bir çok farklı hastalığın nedeni tiroid bezlerine bağlanmaktadır.

 

Tiroid hastalıkların tümü için etkili tedavileri olmasına rağmen, hastalar bazı durumlarda bu rahatsızlıkları kronik bir şekilde çekmektedirler. Bu durum insanların günlük yaşantısını zorlaştırır, ruh halini olumsuz yönde etkiler.

Şunun altını çizmek isteriz ki, her hastalığa karşı asıl gerekli olan; sağlam bir irade ve enerjidir. Doğru, ilaçlar sağlığımızı eski haline getirmede büyük rol oynar. Ancak, hastalığın üstesinden gelmek için biraz da olsa güç ve enerji olması zorunludur.

Tiroid bezleri ne işe yarar?

Bu bezlerin temel görevi, bir takım hormonları salgılamaktır. Bu hormonlar, üreme sistemini fonksiyonel kılan, metabolizmayı düzene sokan ve çocukluk döneminde büyümeyi destekleyen tiroksin ve trliyodotironindir.

Çocukların öğle uykusu uyuması, bu hormonların düzgün biçimde salgılanması için sürekli olarak önerilmektedir. İşte bu yüzden, çocuk gelişiminde uyku, temel etkenlerin en önemlilerinden bir tanesidir. Bu nedenle, bu bezler belli başlı fizyolojik fonksiyonlara köprü görevi görür.

Küçük bir kelebeğe benzetilen ve 25 gram ağırlığında bir bezdir. Boğazın alt kısmında bulunur, ve vücudumuzdaki en büyük endokrin bezidir. Çok sayıda folekülden meydana gelmektedir. Ne zaman bu bezlerde bir sorun olsa, bu değişim vücudumuzun bir çok kısmını ve fonksiyonunu etkiler.

Kadınlarda tiroid rahatsızlığı oranı, erkeklerden tam olarak 8 kat daha fazladır. Özellikle hamilelik dönemi ve sonrasında baş göstermryr başlayan bu hastalığın tedavisi, bir çok durumda güvenli ve kolay bir şekilde yapılmaktadır.

Başlıca tiroid hastalıkları nelerdir?

Bu bez, beyinde bulunan, hipofiz adlı başka bir salgı bezi tarafından kontrol edilmektedir. Hipofiz salgı bezi, tiroidi tetikleyen hormonları salgılar. Tiroid bezinde bir fazlalık veya eksiklik olması, hipofiz bezine bağlı olmaktadır.

Tiroid yetmezliği

Kanda yeteri kadar tiroid hormonu olmadığı zamanlarda, vücudun metabolizması yavaşlar, bundan kaynaklı tiroid yetmezliği meydana gelir.

Nedenleri

Bu hastalığın en yaygın olan nedeni tiroiditis, diğer adıyla tiroid bezi iltihabıdır. Bu ayrıca, Hashimoto hastalığı olarak da bilinmektedir. Bu hastalıkta, bağışıklık sistemi, bezin salgılarını vücuda zararlı bir madde olarak algılar ve beyaz kan hücreleriyle bu hormonları yok etmeye başlar.

Bu duruma karşılık olarak düzeni sağlamak için, vücudumuz daha fazla hormon salgılamaya başlar. Sonunda bu yoğun çalışma, bezin büyümesine neden olur. Bu hastalık sırasında boynumuzda oluşan şişliğin de nedeni budur.

Belirtileri

 • Halsizlik
 • Üşüme
 • Kilo almak
 • Kas ağrısı
 • Düzensiz adet kanamaları
 • Hassas ve dökülen saçlar

Tedavisi

Bu hastalığın tedavisi için kullanılan bir çok etkili ilaç bulunmaktadır. Ayrıca, uygun bir diyet ile, iyot tüketiminizi arttırabilirsiniz.

Tiroid aşırılığı

Hipertiroidizm, tiroid bezinin çok fazla bir şekilde hormon salgılaması hastalığıdır. Vücut dengesizleşir. Metabolizma hızı artar. En bilindik sebebi, 20 ile 40’lı yaşlar arasında ortaya çıkan Graves hastalığıdır. Ayrıca bazı ilaçlar da bu hastalığa yol açmaktadır. Boyunda, ”sıcak nodül” adı verilen yumru ve kütleler oluşabilmektedir.

Belirtileri:

 • Halsizlik
 • Asabiyet
 • Kilo kaybı
 • Sıcak basması, terleme
 • Sık tuvalete çıkma
 • Düzensiz adet kanamaları

Tedavisi:

Bazı durumlarda ise, yüksek ateş görülen ve çok daha tehlikeli olan tiroid krizleri yaşıyor olabilirsiniz. Bu yüzden tüm belirtilere mutlaka dikkat edilmelidir. En uygun tedaviyi belirtiler doğrultusunda sizlere doktorunuz uygulayacaktır. Ama biz yine de sizler için düzgün bir diyet öneriyoruz.

Tiroid Nodülleri

Bu da, bez çevresinde oluşan kütleler ve bezeler şeklinde seyreden, başka bir hastalıktır. İyi huylu veya kanser olup olmadığı, ancak doktorunuzun yapacağı muayene sonrasında anlaşılabilir.

Hamilelik sırasında tiroid hastalıkları

Hamilelik döneminde oldukça yaygın görülen bu hastalıkları göz ardı etmemelisiniz, zira bu bebeğin de sağlığını kötü yönde etkileyebilir. Ama uygulayacağınız tedaviler her zaman etkilidir. Olası problemleri ortadan kaldırabilmek adına düzenli kontrol yapılması gerektiğini unutmayın.

Ayrıca, hamilelik sırasında hamile kadınların kendi kendisine tedavi uygulamaması gerekiyor. Birçok ilaç, hamile kadınlarda ve bebeklerinde ciddi hatalıklara yol açabilir.

Muayene

Hamile kadınların başvuracağı doktor, hastalığın cinsine, semptomlarına bakarak ve bir kaç rutin muayene ile belirleyecektir.

 • El ile muayene ( bu esnada yutkunmanız istenecektir)
 • Kan tahlili
 • Deri ve göz muayenesi
 • Ağırlık ve vücut sıcaklığı
 • Ultrason

Kısacası, bu tür hastalıkların tedavisi kolay ve etkili olmaktadır. Çoğu durumda çabucak çözülebildiği gibi, ömür boyu yakanızı bırakmayacak kronik bir durumla da karşı karşıya olabilirsiniz. Yine de makul bir yaşam kalitesi sağlamak her zaman mümkündür.

Yeteri kadar dinlenmeyle ve yediklerinize dikkat ederek sağlıklı bir yaşam sürdürmek her zaman sizin elinizde olmaktadır. Hormonların düzgün çalışması için uyku da en önemli faktörlerden bir tanesidir.

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.