Uykusuzluğun Nedenleri ve Tedavisi

Uykusuzluğun Nedenleri ve Tedavisi

1 Şubat 2019 0 Yazar: admin

Eğer uyumak sağlığımız için bu kadar çok önemliyse, neden uykusuzlukla mücadele ettiğimiz dönemlerden geçiyoruz? Uyumamak bizim vücudunuzun en çok gerekli olan mekanizmalarını günden güne, yani yavaş yavaş kötüleştirmektedir. Uykusuzluğun bir çok nedeni vardır. Bu makalemde uykusuzluk hakkında bilgi edinerek dinlenme kalitenizi daha çok geliştirebilecek tavsiyeler ve stratejiler hakkında bilgi sahibi olabileceksiniz.

Bazen uyku hapı kullanmak zorunda hissedebilir ve hatta kullanırız. Eğer ki uykusuzluğa neden olan faktörleri öğrenirsek ve bu bilgileri etkili bir şekilde kullanabilirsek, bu sorunu doğal yollarla çözerek öncekinden çok daha kısa bir süre içerisinde rahatlıkla uyuyabiliriz.

Uykusuzluğun Etkileri Nelerdir?

Uykusuzluğun Etkileri

Uykusuzluğun Etkileri

Uykusuzluk hayatımızın bir çok yönünü etkileyen bir gerçeklik olduğunu bilmemiz gerekiyor. Üst üste üç, dört, ya da bir hafta  boyunca uyuyamamak sağlığımız açısından doğrudan önemli bir etkisi olacaktır. Ama, bir problemin ortaya çıkmaya başladığını nasıl anlarız?

 • Her gece dinlenirken zorluk yaşamak. 1 Ay boyunca ayrı ayrı (beş veya altı gün değil), daha çok tekrar eden bir durum.
 • Çok daha erken veya gece süresince uyanmak.
 • Gergin, sinirli ve hatta üzgün olmak.
 • Yorgun bir şekilde uyanmak.
 • Bütün gün boyunca yavaş ve bitkin hissetmek.
 • Herhangi bir şeye odaklanamamak veya unutkanlık.
 • Küçük kazalar yaşamak.
 • Mide problemlerinden sık sık şikayetçi olmak.
 • Yatağa gitmeyi düşünmenin sizi oldukça gergin hissettirmesi.

Uykusuzluğun Nedenleri Nelerdir?

Uykusuzluğun Nedenleri

Uykusuzluğun Nedenleri

1. Duygusal Problemler

Bazen, hayat karşımıza yüzleşmesi çok zor olan birçok durumlar çıkarır. Bu durumlar ortaya çıktığında, üzüntü, korku gerginlik veya endişeden şikayetçi olduğumuzda beynimizde bizi alarm halinde tutan ve dinlenmemize engel olacak olan kimyasal bir dengesizlik ortaya çıkar.

Stres ve kaygı uykunun bir numaralı düşmanıdır. Günlük yaşadığımız tasalar gece bizi rahatsız eden güçlü olaylara dönüşebilir ve bu anda da sessizlik ve karanlık bu düşüncelerin serpilmesine izin vererek uyanık kalırız.

2. Uyarıcılar

Çay, kahve, alkol, asitli içecekler ve tütün tüketimi uyku almamızı engelleyen en önemli uyarıcılardır. Bazı insanlar alkolün kullanmanın uyumanıza yardımcı olacağını düşünür ama bu son derece yanlış bir düşüncedir. Çünkü kullanılan bu madde sizin “derin bir uyku çekmenize” engel olacak ve sık sık uyanmasına sebep olacaktır. Bunlardan mutlaka kaçınmaya çalışın.

3. Bazı Hastalıklar

Şeker hastalığı, kireçlenme, kalp hastalığı, tiroid problemleri, parkinson hastalığı, reflü ve alzheimer hastalığı vücudumuzda uyumamıza engel olan belli başlı birçok etkiye sahiptir. Bunların nedenleri ağrı, hormonal değişiklikler yaşamak,  nefes darlığı, veya merkezi sinir sistemi ile alakalı olabilmektedir.

4. İlaçlar

Anti depresan, alerji veya yüksek tansiyon hapları uykumuzu olumsuz yönde etkileyebilir. Bu tip ilaçlar bazen uykusuzluk çekmemize neden olan kafein veya diğer uyarıcıları içermektedir.

5. Dışarıdan Gelen Uyarıcılar

Gece bilgisayar kullanmaya veya telefonunuzu düzenli bir şekilde kontrol etmeye alışık olabilirsiniz. Bu cihazlardan gelen dalgalar melatonin hormonunuzu doğrudan etkileyerek beyninizde dinlenmenize engel olacak çeşitli nöron bölgelerini uyarmaktadır.

Örneğin, gece yarısı size bir mesaj geldi ve gelen bu mesajı okursanız, muhtemelen ardından uykuya dönmeniz bir süre alacaktır. Bilgisayar ve telefon ekranları normal olarak dinlenmenize engel olan uyarıcılar olduğunu unutmamalısınız.

6. Büyük Akşam Yemeklerine Dikkat Edin

Akşam yemeğinde çok yemek yemekte uykunun önemli düşmanlarındandır. Hazmetme işleminin bitmesi çok daha uzun sürer, vücudumuz bitene kadar dinlenemez ve gastrik ve asidik sıvılar bizi uyanık tutar. Bu nedenle de yemeğimizi her zaman yatağa gitmeden en az iki saat önce yemeli ve mümkünse, akşam yemeğinde az yemek yemeliyiz.

Uykusuzlukla Baş Etmek

Uykusuzlukla Baş Etmek

Uykusuzlukla Baş Etmek

 • Problemlerinizi, endişelerinizi ve gerginliği kontrol edin. Böyle şeylerin yatağa gitme vakti geldiğinde gözünüzde büyümesine asla izin vermeyin. Bazen karakteriniz izin vermeyeceği için bunun önüne geçemeyebilirsiniz, ama bu endişelerin uyuduğunuz zaman kuvvetlenmesine asla izin vermeyin.
 • Yatağa her zaman aynı saatte girin.
 • Akşam yemeğinde çok yemeyin. Yemek bittikten hemen sonra, papatya ve çarkıfelek çayı için çünkü bunlar dinlenebilmeniz için oldukça idealdir. Eğer ki bunu alışkanlık haline getirirseniz, vücudunuz buna alışacak ve bu çayların yardımı olmadan da uykuya kolay bir şekilde dala bileceksiniz. Dizüstü bilgisayarınız veya telefonunuzla yatağa gitmekten mutlaka kaçınmalısınız. Bu cihazları yatağa gitmeden iki saat önce kullanmayı bırakmalısınız. Eğer bırakmayıp kullanmaya devam ederseniz, beyninizi aktif tutacak ve heyecanlandıracaktır.
 • Yatağa gitmeden önce, sıcak su ile banyo yapın ya da duş alın.
 • Gün boyunca şekerleme yapmamaya dikkat edin ve elinizden geldiğince spor yapın. Bu şekilde yaparak, günün sonunda çok daha yorgun olacaksınız ve gözlerinizi erkenden kapatıp yatakta rahat bir uyku bulmak isteyeceksiniz.