Uzmanlardan aspirin uyarısı: Reye sendromuna yol açabilir

Uzmanlar uyarıyor: Gribal enfeksiyon geçirenlerin aspirin kullanması Reye sendromuna yol açabiliyor.

07.11.2020
1.784
Uzmanlardan aspirin uyarısı: Reye sendromuna yol açabilir

Yaşanan salgın nedeniyle aspirin kullanımı tavan yaptı. Aspirin kullanmaktaki amaç koronavirüsle mücadele ederken vücudumuzdaki kanı sulandırmak ve pıhtılaşmayı önlemek. Ancak bu şekilde bilinçsiz yöntemlere karşı uzmanlar vatandaşı uyarıyor: Gribal enfeksiyon geçirenlerin aspirin kullanması Reye sendromuna yol açabilmektedir.

Aspirinin kan sulandırıcı etkisiyle biliyoruz ve zararsız olduğu düşünülüyor. Özellikle koronavirüs salgını nedeniyle bilinçsiz aspirin tüketimi çok fazla arttı. Ama şunuda bilmeliyiz ki aspirin kullanmanın sonucu ölümcül olabilmekter.

‘Bir kimseye koronavirüs tanısı konulmadan aspirin kullanmak ölümcül olabilir!’

Sağlık Bilimleri Üniversitesinden Prof. Dr. Mustafa Gerek, “Eğer gribal bir enfeksiyon geçiriyorsanız, lütfen bunu bir influenza olarak değerlendirip aspirin veya türevlerini kesinlikle kullanmayın. Bu gerçekten sizin hayatınıza mal olacak bir durumla sonuçlanabilir” dedi.

Ayrıca aspirin kullanımı Reye sendromuna yol açıyor.

Gribal enfeksiyonlar ile koronavirüsün belirtileri birbirlerine çok benzer. Bu nedenle uzmanlar “tanı konulmadan kesinlikle aspirin kullanmayın” uyarısı yapıyor. Çünkü aspirini gribal enfeksiyon geçirirken kullanmak Reye sendromuna yol açıyor.

Prof. Dr. Gerek, ”Suçiçeği veya influenzaya bağlı gribal enfeksiyon geçiren kişilerin, daha çok çocuklarda olmak kaydıyla 4-14 yaş arası çocukların aspirin kullanımına bağlı olarak gelişen bir tablo veya bir hastalık tablosu…” diye belirtti.

‘Henüz Reye Sendromunun etkili bir tedavisi yok’

Reye sendromunun kesin bir tedavisinin olmadığını söyleyen Prof. Dr. Gerek şöyle devam etti:

“Bunun herhangi bir tedavisi yok, çünkü karaciğerde ciddi bir hasarlanma daha sonra beyin ödemi ve hastanın yoğun bakım süreci hastanın ve %30 oranında kaybedilmesi ile sonuçlanan bir durum.” Dedi.

Ayrıca aspirinin, koronavirüs tedavi protokolünde yer almadığınıda belirtti.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.