Vücudumuzda Kaç Kemik Vardır?

Vücudumuzda Kaç Kemik Vardır?

25 Aralık 2018 0 Yazar: admin

Vücudumuzda kaç kemik vardır? Vücudumuzdaki kemiklerin dağılımı, bebekler ve yetişkinlerdeki kemik sayısı nedir? İnsan vücudu, iskelet ve kas sisteminden meydana gelmektedir. Kas ve iskelet sistemi kemik doku ve kemiklerden meydana gelmektedir. Bu nedenle vücudumuzda birçok kemik çeşidi bulunmaktadır. Uzun kemik, kısa kemik ve yassı kemik olarak üç çeşit kemik sisteminden oluşmaktadır.

Vücudumuzda Kaç Kemik Vardır?

Daha önce vücudumuzda kaç adet kemik olduğunu düşündünüz mü? Elinizdeki kemik sayısı, ayağımızdaki kemik sayısı, yeni doğmuş olan bir bebeğin kemik sayısı ile yetişkin birisinin kemik sayısı arasındaki farkın ne olduğunu biliyor musunuz?

Yeni doğmuş bebeklerde 300’den fazla kemik bulunmaktadır. Daha sonra bebekler büyüyüp yetişkin oldukları zaman kemiklerin birçoğu çoklu parçalar haline gelir. Bu kemikler zaman geçtikçe daha büyük bir kemik oluşturmak için birleşmeye başlar.

Bebekler yetişkin olduğu vakit, tam olarak 206 kemiği olur. Bu kemiklerin yarısı kadarı ellerimiz ve ayaklarımızda bulunmaktadır. Tüm bu kemikler iskelet sistemine ayrılabilir.

Eksenel İskelet, vücudumuzun gövdesindeki bütün kemikleri içermektedir ( Bu ise, vücudumuzun omurgasını oluşturan orta kısmıdır). Apendiküler iskelet veya ek iskelet uzuvlarımızdaki tüm kemikleri içermektedir (Ellerinizi, kollarımızı, bacaklarınızı ve ayaklarınızı içermektedir).

Vücudumuzdaki kemik sayısı

Ayrıca, kemikler 4 kategoriye ayrılmaktadır. Kısa olan kemikler elbette kısadır ve iskelet yapımızı güçlendirmeye yardımcı olmaktadır. Uzun kemikler ise, uzundurlar ve uzun uvuzlarda bulunmaktadırlar. Yassı kemikler ise organlarımızı koruyarak kasların bağlanması için bir yer sağlamaktadır. Düzensiz kemikler ise, diğer tüm kategorilerin hiçbirine uymayan en garip şekilli kemiklerdir.

Kemiklerimiz olmasaydı çok kötü bir görünüme sahip olacaktık. Vücudumuzda sadece büyük bir cilt ve kas bloğu olmayı düşünebiliyor musunuz? Tabi ki de böyle bir durumdayken bir şeyler yapmak çok zor olurdu. Mevcut iskeletimiz bizlere vücut şeklimizi vererek hareket etmemize yardımcı olur, vücudumuzu korur, mineral depolamaya yardımcı olur ve yeni kan hücreleri üretmemize yardımcı olmaktadır.

Elbette ki kemiklerimize iyi bakıp onları sağlıklı tutmamız bizim için oldukça önemlidir. Açıkçası, kemiklerimizi incelemek ve temizlemek için onları dışarıya çıkartmak mümkün değildir. Peki kemiklerimize nasıl bakabiliriz? Çok basit. Kemiklerimizi bir canlı olarak düşünecek olursak kemiklerimizin de tüm diğer canlılar gibi düzgün bir şekilde beslenmeye ihtiyacı vardır.

Örneğin, yeterli miktarda kalsiyum aldığımızda kemiklerimizin sağlıklı kalmasını sağlamış olabiliriz. Kalsiyum tüketmek kemiklerin kuvvetlenmesine ve sertleşmesine yardımcı olan çok faydalı bir mineraldir. Kalsiyumlu yiyecekler arasında süt, yoğurt, ve peynir gibi süt ürünlerinde ve lahana, ıspanak ve brokoli gibi koyu yeşil sebzelerde bolca bulunmaktadır.

Ayrıca, egzersiz yaparak kemiklerimizi sağlıklı tutabileceğimiz en güzel yöntemlerdendir. Spor yaptığınız zaman, kask ve dizlikler gibi güvenlik ekipmanlarını giyerek kemiklerinizi korumalısınız.