Vücutta Su Toplanmasını Önlemek İçin 10 Tavsiye

05.01.2019
251
Vücutta Su Toplanmasını Önlemek İçin 10 Tavsiye

Vücutta su toplanması menopoz, regl  ve jamilelik gibi fizyolojik durumlarla beraber karaciğer, böbrek ve kalp rahatsızlıklarının da doğrudan bir sonucu olarak meydana gelebilmektedir.

Daha önce hiç birden bire kilo aldığınızı, el ve bacaklarınızın kalınlaştığını, ayrıca kendinizi halsiz hissettiğinizi ve vücudunuza sürekli kramp girdiğini fark ettiğiniz olmuş muydu? Eğer bunlardan şikayetçiyseniz, tüm bunlar vücudunuzda su toplanmasının olduğunu göstermektedir . Gelin, vücutta su toplanmasını önlemek için neler yapabiliriz, maddeler halinde öğrenelim!

Bu tür sağlık sorununun şu anlık yol açtığı çok ciddi herhangi bir problem olmasa da, böyle durumlarla karşılaştığınız zaman yine de önlem alınması gerekmektedir. Çünkü, bu belirtiler kalp hastalığı ve hipertansiyon gibi çok daha ciddi hastalıkların da habercisi olabilmektedir.

Vücutta Su Toplanmasını Önlemek İçin 10 Tavsiye

Su toplanması genelde kötü yemek alışkanlıklarından dolayı meydana gelmektedir. İşte bu yüzden, bu yazımızda size su toplanmasını önlemek için 10 tavsiye sıralayacağız:

  • Su ve elektrolit bakımından zengin yiyeceklerin günlük tüketimi arttırılmalı. Sebze ve meyveleri tercih etmelisiniz.
  • Vücutta dolaşımı arttıran bazı aktiviteleri alışkanlık haline getirin. Eğer imkanınız var ise, bu aktiviteleri her gün en az 30 dakika yapmalısınız. Bisiklet sürebilir, yürüyüş yapabilir ve hatta dans bile edebilirsiniz.
  • Gün boyunca en az sekiz bardak su içmeniz gerekiyor. Eğer herhangi bir sebepten dolayı, su içmeyi pek sevmiyorsanız doğal şeker eklenmemiş ve doğal meyve sularını tercih edin. Meyveli soda ve hatta bitki çayları bile olur. Portakallı ve limonlu olanları tercih etmenizi tavsiye ediyorum.
  • Tuz tüketimine çok dikkat ederek miktarı kontrol altında tutmalısınız. Yemeklere çok az miktarda tuz katın ya da mümkünse tuz yerine diğer aromalı baharatları ve sosları tercih ediniz.
  • Şekerli gıdaları azaltın, mümkünse şeker tüketmeyi tamamen bırakın.
  • Yeteri kadar protein aldığınızdan emin olmalısınız. Çünkü proteinsiz beslenen kişilerde, vücutta albümin üretimi büyük oranda yavaşlama meydana gelmektedir. Bu da dokular arasında su birikmesine neden olacaktır.
  • İyi ve düzgün bir dinlenme için elinizden gelen her şeyi yapın. Çünkü bu vücudumuzda su toplamasını azaltmak için gereklidir, özellikle de su toplanması vücudun alt kısımlarında çok daha fazla ise.
  • Vücudumuzda toplamasını önlemek için, daha çok çay ve idrar söktürücü etkisi olan bitki çaylarını içmeniz önerilmektedir.
  • Uzun zaman dilimleri boyunca oturmamanız gerekiyor. En azından, bacaklarınızı esnetmek için saat başı kalkıp biraz gezinin.
  • Kıyafet tercihinizi çok dar olmayanlardan yana kullanmanız ise oldukça önemlidir.

Saymış olduğumuz tüm bu tavsiyelere uyarak üstüne bir de gazlı içecekleri, kahveyi ve rafine unlu mamüllerini tüketmeyi azaltırsanız, çok daha iyi hissedecek ve çok daha iyi görüneceksiniz.

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.