Yangından Korunma Haftası (İtfaiyecilik Haftası) ve Önemi

Yangından korunma haftası (İtfaiyecilik haftası) ve önemi ile ilgili makalemiz. Yangından korunma haftası (İtfaiyecilik haftası) ne zaman kutlanır ve önemi nedir?

04.01.2022
171
Yangından Korunma Haftası (İtfaiyecilik Haftası) ve Önemi

Yangından korunma haftası (İtfaiyecilik haftası) ve önemi ile ilgili makalemiz. Yangından korunma haftası (İtfaiyecilik haftası) ne zaman kutlanır ve önemi nedir?

Yangından Korunma Haftası (İtfaiyecilik Haftası) ve Önemi

Yangın, karşılaşabileceğimiz en büyük yıkımlardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Ev, atölye, orman, fabrika ve harman yerindeki ekinlerimiz kızgın alevlerle cayır cayır yanıp, kısa sürede kül olur gider. İnsanları aç, açık, acılar içerisinde kalır. Yer sarsıntısı, çığ, toprak kayması, sel, salgın hastalıklar gibi yıkımlar da bu şekilde olmaktadır.

Saydığımız diğer felâketlerden çok daha farklı olarak yangın, genellikle insanların ilgisizliğinden, bilgisizliğinden ve dikkatsizliğinden doğar. Yere atılan yanan bir kibrit, piknik ateşi, söndürülmemiş sigara izmariti, gaz tüpü, sobadan, ocaktan sıçrayan kıvılcım bir yapıyı, bir ormanı, bir serveti yok eder

Elektrikli araçların bilgisiz kullanılmasının getirdiği felâketler çok fazladır. Ütünün fişinin prizde unutulması, elektrikli ocakların iyi kullanılmaması, elektrik kontağı, televizyon tüpünün patlaması büyük yıkımların nedeni olabilmektedir.

Sıcak yaz günlerinde zümrüt yeşili, zengin bir ormana düşen yıldırım, orman yangınlarına neden olmaktadır. Güzelim doğa harikası ağaçlar kısa sürede yanarak yok olur. Ormandaki hayvanlar da yanar, kül olur. Yanan ormanın yerinde çırılçıplak tepeler kalır. Aynı yerde yine güzel bir orman yetişmesine bir insanın yaşamı kadar bir zaman yetmez.

Tarih, büyük kentleri yok eden yangınlardan her zaman söz eder. İstanbul’da Fatih semtinde çıkan yangın, Mısır’da İskenderiye Kitaplığı yangını, tarihin unutulmaz olaylardandır. Savaşlar da yangınlara neden olmaktadır. Yangın sırasında itfaiye ekipleri, yoğun bir şekilde söndürme çalışmaları yapar. Kızılay insanların yardımına koşar. Komşular, yurttaşlar, yangından dolayı yıkıma uğrayanlara yardımcı olurlar, acılarını hafifletirler.

Yangına karşı her zaman bilgili, hazırlıklı, uyanık olmalıyız. Okulda, iş yerinde, taşıtımız da yangın söndürme araç ve gereçleri bulundurmalıyız. Bunları bakımlı tutmalıyız, denetlemeliyiz. Kibritle, ateşle oynayanları uyarıp engellemeliyiz. Elektrikli araçları dikkatli kullanmalıyız. Ocağı, sobayı denetim altında tutmalıyız.

Yarığın çıkması halinde hemen itfaiyeye haber vermeliyiz. Evde ise yangının çıktığı bölüme kovalar dolusu su atmalı, ıslak halı ile örtmeliyiz. Olabildiğince telâşlanmadan bu ilk önlemleri alabilirsek; evimizin, eşyalarımızın, iş yerimizin yok olmasını önleyebiliriz.

YANGIN ÇIKMAMASI İÇİN:

 • Piknik ateşini mutlaka söndürmeliyiz.
 • Benzin, gazyağı, tiner vb. yanıcı, patlayıcı sıvılarla soba, ocak yakmaktan kaçınmalıyız.
 • Elektrikli araçlar bilgili kullanılmalı, arızalı olanlar onartılmalıdır.
 • Bacalar, soba boruları mutlaka temizlenmelidir.
 • Tüp gaz ocakları bakımlı tutulmalı, işi bitince söndürülmelidir.
 • Yanar kibrit ve sigara izmariti asla, hiç bir yere atılmamalıdır.
 • Yapılar olabildiğince çimento, tuğla ve taştan (kâgir) yapılmalıdır.
 • Evimizi, eşyalarımızı, taşıtımızı yangına karşı sigorta ettirmeliyiz.
 • Kibrit kutusu, çakmak küçük çocukların erişemeyeceği bir yerde bulundurulmalıdır.
 • Evden, işyerinden soba söndürülüp çıkılmalıdır.
 • Okulda, işyerinde, apartmanda; kum torbaları, köpük püskürtme araçları, su kovalan, kazma, kürek, kanca vb. bulundurulmalı. Yangın söndürme ekibi kurulmalı, yangın söndürme uygulaması yapılmalıdır.
 • Kolayca tutuşabilecek yanıcı maddeler güvenlik altına alınmalı, konutlardan uzak bir yerde bulundurulmalıdır.
 • Elektrikli araçları kullandıktan sonra fişleri prizden mutlaka çekmeliyiz.
 • İtfaiye örgütünün telefon numarasını kolay görülebilen bir yere yazmalıyız.
 • Gaz, benzin, ispirto yanarken su atmak yerine üzerine halı, kilim örtmeliyiz.

Yangınla savaşmanın en iyi yolunun zamanında alınacak önlemlerle yangının Çıkmasının engellenmesi olduğunu unutmayalım

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.