Yeni Zelandalı bir adam, aynı günde 10 doz Coronavirüs aşısı yaptırdı.

14.12.2021
202
Yeni Zelandalı bir adam, aynı günde 10 doz Coronavirüs aşısı yaptırdı.

Yeni Zelandalı bir adam, aynı günde 10 doz Covid-19 aşısı yaptırdı. Yeni Zelanda’da ismi açıklanmayan bir erkeğin, para karşılığında başkaları adına coronavirüs aşısı yaptırdığı ortaya çıktı. Yetkililer, bir günde 10 doz corona virüs aşısı yaptıran adamın davranışını “tehlikeli ve aptalca” olarak nitelendirdi. Aşı yaptırırken kimlik göstermenin gerekmediği Yeni Zelanda ülkesinde çoğu mekan ve kamu kuruluşu aşı kartını zorunlu tutmaktadır.

“SON DERECE TEHLİKELİ BİR DAVRANIŞ”

Ülkenin farklı yerlerindeki aşılama merkezlerinde başkaları adına aşı yaptırdı; tek bir günde 10 doz aşı yaptırdığı bile oldu

Koornneef, Bu durumdan çok endişe duyduklarını ve uygun kurumlarla çalıştıklarını, başka birinin kimliğine bürünmek ve tıbbi tedavi görmenin oldukça tehlikeli olduğunu ve bu sahte bir kimlikle aşı olan kişiyi ve aşı yaptırmadığı halde aşı yaptırmış gibi sağlık kaydı tutulan kişinin hayatını riske attığını söyledi.

Bununla birlikte Sağlık Bakanlığı olayın nerede geçtiğini saklıyor. Ancak, adama mümkün olan en kısa sürede doktora gitmesinin tavsiye edildiği belirtildi.

Auckland Üniversitesi’nden aşı uzmanı Helen Petousis-Harris bahse konuya ilişkin yaptığı açıklamada, mevcut çalışmaların bu kadar aşırı dozları kapsamadığını ve bir günde 10 doz aşı olan birine ne olabileceğini tahmin etmenin zor olduğunu ve 10 doz aşı yapan kişiyi her ihtimale karşı gözlem altına almak istediklerini söyledi.

“İNANILMAZ DERECEDE BENCİLCE”

Petousis-Harris, vücudun aşıya karşı bağışıklık tepkisi oluşturduğu için adamın birkaç gün boyunca yorgun hissedebileceğini söyleyerek olayı, “İnanılmaz derecede bencilce” olarak tanımladı.

“ÖLME İHTİMALİ YOK”

Bulaşıcı hastalıklar uzmanı Graham Le Gros ise, adamın davranışı “aptalca ve tehlikeli” olarak nitelendirdi. Adamın 10 doz aşıdan ölme ihtimalinin düşük olduğunu düşündüğünü, ancak çok fazla doz almasınını aşının işe yaramayacağı anlamına gelebileceğini söyledi.

AŞI OLURKEN KİMLİK GÖSTERMEK ZORUNLU DEĞİL

Diğer taraftan, Yeni Zelanda’da insanlar aşı olurken resmi kimlik göstermek zorunda değillermiş. Ülkedeki birçok işletme ise yalnızca tam aşılanmış kişilerin bu yerlere girmesine izin veren yerli bir aşı sertifikası kullanmaktadır.

Öte yandan 5 milyon nüfuslu olan bu ülke, pandeminin başlangıcından bu yana yaklaşık 12 bin 500 vaka ve sadece 46 ölüm bildirdi. Yeni Zelanda, sakinlerin yaklaşık yüzde 89’u tamamen aşılanmış durumdadır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.