Zayıflamak Beyinde Bitiyor

02.01.2019
319
Zayıflamak Beyinde Bitiyor

Kilo vermek istiyorsanız, sağlıklı beslenme ve psikolojik terapiyi bir araya getirmeniz gerekiyor ‘Biliş’sel Davranışçı Terapi’ ile hem fazla kilolarınızı vereceksiniz, hem de vermiş olduğunuz kiloları en iyi şekilde koruyacaksınız. Türkiye’de bu bahsettiğim bu yöntemi uygulayan sayılı uzmanlardan biri olan Merve Öz, “Yöntem, beyni değiştirmeyi hedeflemektedir. Kişiler herhangi bir yemek listesine bağlı kalmaksızın tabak oluşturmayı öğrenebiliyor” dedi.

Zayıflamak beyinde mi bitiyor?

Yeditepe Üniversitesi Koşuyolu Hastanesinde görevli Uzman Merve Öz, biliş’sel davranışçı terapi hakkında bizlere çok önemli bilgiler vererek bizleri bilgilendirdi. Kilo vermenin aslında çok basit bir denklem olduğunu söyleyen Merve Öz, “Almış olduğumuz kalori, harcamış olduğumuz kaloriden daha fazlaysa işte o zaman kilo alırız. Bu noktada beyin çok etkilidir ve sorunun midede olmadığını, kilo almayı beynin tetiklediğini söyledi. Bundan dolayı kilo vermeye çalışırken, beyni de değiştirmek gerekiyor. Beyni, sabote eden davranışlara ve düşünmelere odaklanarak, bunları çok daha sağlıklı olanlarla değiştirmek gerekiyor” şeklinde konuştu.

BİLİŞSEL DAVRANIŞÇI TERAPİ İLE BEYİN DEĞİŞİYOR

Uzmanlar; Bilişsel davranışçı terapisi, bir psikoterapi yöntemi olarak bilinir. Biz kişilerin kilo vermesini engelleyen, kilo verdikten sonra ise geri almasına neden olan düşünce ve davranışları tespit edip; sağlıklı ve işlevsel olan düşünce ve davranışlarla değiştirilebilmesini hedefliyoruz. 5 seans davranışsal, 5 seansta bilişsel olarak terapi uygulanmaktadır. Daha sonra da kontroller devam etmektedir. Şeklinde ifade ettiler.

YÖNTEM İKİ GRUPTA DENENDİ

Uzmanlar; Hastalarımızı, cinsiyetlerini, yaşlarını ve vücut kitle endekslerini eşit olacak bir  şekilde iki gruba ayırmaktayız. Gruplardan bir tanesine beslenme eğitimini, diğerine ise beslenme eğitimiyle beraber bilişsel davranışsal terapi uyguluyoruz. Uyguladığımız 8 seansın sonunda bu iki grubu karşılaştırdığımız zaman, her ikisinde de kilo kaybı gözlemliyoruz. Ancak, beslenme eğitiminin yanında ek olarak bilişsel davranışçı terapiyi uyguladığımız grupta ise ilk ve son seansta uyguladığımız ölçekleri karşılaştırdığımızda ‘duygusal yeme‘ azaldı, ‘farkında yeme‘ arttı. Sadece beslenme eğitimi alan grubun ise böyle bir sonuç gözlemlenmedi. Gözlem sürecim halen devam ettiğini ve beslenme grubunun yavaş yavaş kilo almaya başladığını. Diğer yandan bilişsel davranışçı terapi grubunda olanlar halen kilolarını koruduğunu. Söyledi.

KİŞİ KENDİ KENDİSİNİN DİYETİSYENİ OLUYOR

Uygulanan Bilişsel Davranışçı Terapi sayesinde, başarısız kilo verme sürecini yaşamış olan kişilerde en iyi sonuçları aldıklarını belirten Merve Öz “Kişileri yıpratmadan, kilo problemini ortadan kaldırmış oluruz. Herhangi bir diyet listesi uygulamalarına gerek kalmayan bu kişiler adeta kendilerinin diyetisyeni haline geliyorlar. Çünkü bu yöntem sayesinde ne yiyeceklerini, nasıl yemeleri gerektiğini çok iyi öğrenmiş oluyorlar” şeklinde konuştu.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.